| lidia_6137 a întrebat:

La ce sunt bune ouale de prepelita? Am auzit ca ar avea seleniu si vitamine multe, dar nu stiu exact care...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mlm
| mlm a răspuns:

Buna, sint bune pentru astm, pentru tratamentul TBC, ulcer, tulburari digestive, tuse convulsiva, afectiuni hepatice, anemie, impotenta, guta, dizolva depunerile de colesterol si impiedica formarea altora, previne arteroscleroza, regenereaza sistemul nervos.

8 răspunsuri:
| sefu01 a răspuns:

Ptr anumite boli

| myrellagl a răspuns:

Ouale de prepelita sunt bune pentru intarirea sistemului imunitar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt bune de baut in stare proaspata!

| ceraselaadam a răspuns:

Citeste in acest articol cateva detalii despre beneficiile acestor oua si modul cand si cum trebuie consumate: http://www.pro-sanatate.com/oua-de-prepelita-alimentatie/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum stim ca num-ai oule de prepelita cu embrioni sunt bune pentru toate bolile din corpul nostru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da am auzit si m-am informat si eu, ouale de perepelita sunt bune mai la toate bolile, inclusiv si la intarirea imunitetului.Copilul meu le ea ca tratament pentru raceala, imunitet de acum o saptamana, vom vedea ce efect vor avea

| Covaliu_Costel_1974 a răspuns:

Un ou de prepelita contine de 5 ori mai multa vitamina B2 decat un ou de gaina. De asemenea acelasi raport este valabil si in cazul fosforului. In cazul vitaminei B1, acesta are de 6 ori mai multa decat oul de gaina, si de 7 ori mai mult fier si potasiu. Totodata contine vitamina A si vitamina E. Se folosesc la anumite tratamente, cure de slabire, imunitate, pentru copii etc. etc.si cel mai important nu contin colesterol

| Grigoras_Larisa_1980 a răspuns:

Sunt bune pentru ca au tratamentul TBC.Cred!