| SaveTheNature a întrebat:

Ouale de prepelita sunt bune pentru voce?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Era un cretin la PNL și apoi la PDL, Flutur Gheorghe.
Pe idiotul ăsta îl puseseră ministru la agricultură
http://ro.wikipedia.org/wiki/Gheorghe_Flutur
Găsiseră niște păsări călătoare moarte bolnave de gripă aviară // gripă păsărească și ăsta a zis că păsările migratoare vin și ciugulesc din hrana păsărilor domestice și îmbolnăvesc, astfel păsările domestice de „ gripă aviară ". Dementul ăsta a început început să ucidă în dușmănie păsările din curțile oamenilor și din fermele de păsări.
Luau păsările oamenilor din curțile lor, le omorau și ziceau că ard hoiturile în crematorii. Oamenii se supărau se certau cu autoritățile, era un circ în toată țara cu „ gripa aviară."
„ Dezinfectau mașinile", cu nu știu ce prostie, de soluție albă!

Pe nu mai știu care post de televiziune au dat un discurs al președintelui Franței privitor la gripa aviară, că problema era și acolo.

Președintele Franței explica francezilor, că este aproape imposibil să știi pe unde au venit păsări călătoare, să mănânce de la păsările domestice.
Că nu toate păsările călătoare suferă de gripă aviară, ci numai unele.
Explica că virusul respectiv este distrus la temperaturi de peste 85 de grade. Că nu știe să zică exact, în cât timp mor acei viruși la temperatura de 85 de grade. Explica că dacă ai o bucată de carne de pasăre. dacă o bagi în apă clocotită, nu toată bucata se încălzește imediat la 100 de grade. El recomanda ca ouăle să fie fierte mai mult decât timpul normal de fierbere, chiar un timp dublu și la fel și carnea de pasăre, ca să fie lumea sigură că au murit virușii ăia. Explica că dacă fierbi excesiv carnea de pasăre nu mai arată frumos, dar scapi sigur de eventualii viruși de gripă aviară. Că dacă sunt găsite păsări moarte să le vadă veterinarii și să stabilească măsurile ce trebuie luate, că pot murii păsări și de alte boli, nu neapărat de asta.
Că dacă într-o fermă au murit păsări trebuie văzut din ce cauză au murit, ca să a nu se extindă boala și la alte păsări, și să moară și alte păsări.
Nu am priceput de ce ei trimiteau păsările moarte suspecte de gripă aviară, tocmai la un laborator din Anglia, iar analizele erau foarte scumpe, sau așa declarau ei.
Dacă găseau o singură pasăre moartă, și o suspectau de gripă aviară băgau în carantină toată zona, și dacă le venea rezultatul că pasărea ar fi murit de gripă aviară, omorau aiurea toate păsările domestice, pe o rază de mulți km în jurul locului unde găsiseră o singură pasăre moartă. Că ei considerau că toate păsările erau suspecte de gripă aviară, și să nu se extindă epidemia.
Eu avusesem niște cunoștințe care mai avuseseră treabă cu spitalele și știam că în vremea lui Ceaușescu se steriliza aparatura chirurgicală cu aburi între 120-130 de grade timp de 20 de minute.
Era isterie națională, cu gripa aviară. Unii mai speriați au zis că dacă păsările se găinățează peste niște plante de cultură, nici plantele nu mai sunt un aliment sigur.
etc

Deci și ouăle astea, trebuie fierte bine, deoarece în felul acesta evităm anumite îmbolnăviri.

8 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Ouăle, în general, sunt hrănitoare!
Prepelița seamănă cu găina, dar este mai mică și ouăle sale sunt mult mai mici decât cele de găină.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Prepeli%C8%9B%C4%83
http://www.gaini-de-rasa.org/pasari/prepelite

Exista și se pare că încă mai există, o idee super tâmpită, că bând ouă crude, se va modifica, nu mă întreba cum, vocea.
Ouăle crude sunt sau ar putea să fie, o sursă groaznică de microbi și viruși, deci de boli.
Consumul de ouă crude, este de domeniul, celei mai cumplite, inculturi medicale.

| Maxim96 a răspuns:

Da sunt bune pentru ca subtiaza vocea si o fac mai "fina". Numai ca le bei crude.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar numai crude. Daca sint tratate termic, nu mai au nici un efect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Sunt bune in cazul astmului mai mult.
Dar sunt benefice pentru o gramada de alte afectiuni,
http://healthy.kudika.ro/......elita.html
Te pup!

| deeadeea111 a răspuns:

Da asa am auzit

| GutuvanMorgan a răspuns:

Perfecte.se poate face chiar cura pentru intarirea sistemului imunitar

| Liiia7 a răspuns:

Cred ca da...Cel putin asa am auzit!

| Grigoras_Larisa_1980 a răspuns:

Sincer nu stiu.