| lola96 a întrebat:

La ce varsta poate sa apara cancerul de col uterin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Din cauza ca este dat de infectia cu HPV (un virus transmis pe cale sexuala) poate aparea dupe aproximativ 2 ani de la inceperea vietii sexuale. 90% din femeile care fac cancer de col sub 40 de ani, si-au inceput viata sexuala inainte de 18 ani.

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poate apărea și la 20 de ani!
Nu se cunoaște exact care este cauza exactă care declanșează această boală care nu iartă!
Totul este o presupunere, ca parteneri multipli-viață sexuală înainte de 18 ani-afecțiuni ginecologice netratate-genă, și nici de cum de certitudine!
Nu boala în sine ucide ci complicațiile ei cât și o proastă medicație!
Medicina "tratează" efectele, nu "distruge" cauza!
Pa, pa.

Abh
| Abh a răspuns:

Am avut paciente cu cancer de col uterin de 19, 23 ani care culmea erau VIRGINE. Asa ca, nu e neaparat necesar sa iti fi inceput viata sexuala ca sa te pricopsesti cu el.

| tyana a răspuns:

Dupa inceperea vietii sexuale, practic poate aparea oricand.Depinde de partenerii schimbati, de folosirea prezervativului(desi HPV-ul se transmite prin simpla atingere), de factorii genetici, de fumat, alimentatie etc. Zilele trecute o colega de serviciu de 23 de ani a fost depistata cu cancer de col.Are o fetita de doi ani.Nu ma mai mira nimic!sad

| zambethツ a răspuns:

Aproximativ jumătate dintre femeile diagnosticate cu cancer de col uterin au vârsta cuprinsă între 35 şi 55 de ani.
http://www.totcepot.ro/......terin.html
kiss:*