| Antonio1312164 a întrebat:

La exudatul faringian se poate vedea daca sunt fumator?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| BroascaCuElice a răspuns:

Nu. O sa vada daca ai - infectii faringiene streptococice, scarlatina sau febra reumatica (streptococ B hemolitic de grup A)

- meningita (Neisseria meningitidis)

- difteria (Corynebacteriae diphteriae)

- tuse convulsiva (Bordetela pertussis)

Fungii (Candida albicans) care produc afte, pot creste de asemenea la nivelul culturii faringiene.

Virusurile care pot creste la nivelul culturii sunt:

- enterovirusul

- virusul Epstein-Barr

- herpesvirusuri

doar ca inainte de recoltare nu trebuie sa:

faci toaleta cavitatii bucale
bei
mananci
fumezi
Este interzis fumatul 2 ore înainte de recoltare.