| tanasaiosif a întrebat:

La un bărbat care consuma din mâncare 1850 calorii este in deficit caloric nu? Dacă respect acest număr de calorii pot mânca orice? Doar sa am numărul de calorii nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

La un barbat, 2500de calorii este in deficit caloric. 1850 este regim de inchisoare spre moarte...

| RAY a răspuns:

Depinde de inaltimea ta si greutatea ta actuala, dar, cam da esti pe minus, dar ca sa slabesti este nevoie de o mie de calori pe minus timp de o saptamana pentru un kg de grasime

| RAY a răspuns:

Sn4k3 pentru energie doar de carbo avem nevoie,proteinele sunt pentru celule, masa musculara, grasimile sunt folosite in multe alte procese hormonoale are corpului, cum sa nu fie pe minus daca e barbat, cand scrieti ceva informativa naibi

| NLS a răspuns:

In deficit ești fie atunci când arzi mai multe calorii decât cele ce intra în corp (asta se realizează prin sport, miscare), fie atunci când limitezi caloriile, mâncând mai puțin, sub limita necesara corpului tău. Deci o ușoară înfometare, nu e bine sa te ridici ghiftuit de la masa.

Poți manca aproape orice, dar evita grăsimile saturate și zaharul. Ambele îngrașă și sunt foarte periculoase pentru organism.

| Sn4k3 a răspuns:

Normal ca nu, ai nevoie de proteine, carbohidrati (complecsi), grasimi (sanatoase), pentru energie si ca sa te mentii sanatos. Cele 3 trebuie sa formeze alea 1850 de calorii pentru ca ai nevoie de toate, mai ales ca sa slabesti. Cat ai nevoie din fiecare si cate calorii ai nevoie ca sa fii in deficit, depinde de tine (inaltime, greutate, varsta, activitate), dar in general la barbati 1850 e deficit.

| Panamax a răspuns:

1857 ar fi mai ok.

| GeorGEBlaCKRidER a răspuns:

Tehnic se zice ca un barbat are nevoie de 2500 kcal, dar asta e mai mult pentru un barbat activc, care merge cu bicicleta la faculta sua lucru, mai face sport dupa s-a.m.d. nu la un baiat care merge la scoala, si duapa merge cu autobuzul asa.

In general nu consumi peste 1600-1700 cal pe zi, asa ca la 1800 nu esti pe minus.

Daca faci sport si nu mananci nimic in plus, da o sa intri in deficit, dar doar putin avand in vedere ca 1 ora de culturism sau tenis cheltuie cam 500 cal iar una de inaot, ceva mai mult, dar nu ft diferit, cam 7-800 cal probabil.Pt ca apa e mai groasa si mai greu de inaintat prin ea.

Nu, nu poti manca orice.Asa cum nici oamenii nu sunt, nici caloriile nu sunt egale, iar 1 calorie din proteina nu e acelasi lucru cu una din grassime sau zahar.
Cand vrei sa slabesti zaharu trebuie exclus tota, graimsea sa nu fie peste o cincime din nr totl de calori + mult sport.

Evident, iti trebuie sport ca sa consumi energie, dar in primul rand conteaza regimul alimentar, iar daca tu mananci ce nu trebuie saupera mult, poti sa faci cu orele sport si nu tare s-a vedea.