| anonim_4396 a întrebat:

Mai am epilepsie daca nu am mai facut nici o criza?! Am 23 de ani, am facut o singura criza de epilepsie la varsta de 10 sau 11 ani a fost o criza de tip grand mal, am urmat tratament cu timonil timp de 6 ani... atunci a fost singura criza de epilepsie care am avut-o. Am tot citit despre aceasta boala si am descoperit ca cam toti oamenii bolnavi de aceasta boala au tratament pentru toata viata si zic ca epilepsia este o boala incurabila. Astept raspunsuri de la persoane care stiu despre ce este vorba cu aceasta boala. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
20 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Trebuie sa faci o electroencefalograma care va arata clar daca creieul tau emite unde anormale sau nu. Asa vei afla daca ai epilepzie sau criza de grand mal a fost determinata de altceva.

gyzzard
| gyzzard a răspuns:

Depinde de motivul acelei crize epileptice. In mod normal, diagnosticul de epilepsie se pune pe mai mult decat pe o singura criza.
Deci, ca sa te bag si mai tare in ceata, exista sansa ca acea criza sa fie o criza convulsiva complexa care a fost diagnosticata gresit (astea pot aparea daca ai avut un traumatism cranian, febra mare sau infectie a sistemului nervos central). Singura ta sansa la un raspuns e sa faci o reevaluare (EEG, RMN, etc). Numai dupa aceste teste se poate vorbi daca ai epilepsie sau daca ai fost diagnosticat gresit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Am facut si dupa ce am terminat tratamentul si inca una sa ma asigur acum 2 ani si nu mi-a mai iesit nimic, cand am facut criza de epilepsie eram acasa mama fiind doctora la spital pe vremea aceea si-a dat seama ca este epilepsie, am fost mi-am facut EEG, dupa rezultat am fost diagnosticat cu epilepsie. si pe parcursul tratamentului faceam odata la 6 luni cate un EEG si imi iesea din ce in ce mai putina activitate anormala, cand nu mi-a mai iesit deloc am intrerupt tratamentul, acum nu stiu ce sa cred m-am vindecat de epilepsie sau ea a ramas acolo dar nu o sa mai fac crize?!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gyzzard):

EEG nu mi-a iesit nimic am facut si dupa ce am intrerupt tratamentul si acum 2 ani am facut iar EEG + un RMN pentru ca avaem niste dureri groaznice de cap si nu mi-a iesit nimic, ma rog la RMN mi-a iesit sinuzita dar nu are nici o legatura. Nu am avut nici o problema de genu.

gyzzard
| gyzzard a răspuns (pentru anonim_4396):

E dificil de dat un diagnostic pe ceea ce spui tu aici. In cel mai bun caz ai un prag epileptogen scazut, ceea ce inseamna ca, desi nu ai epilepsie in adevaratul sens al cuvantului, poti sa faci crize convulsive in anumite momente mai stresante.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista posibilitatea unui EEG cu provocare, in sensul ca in cursul EEG-ului, creierul tau sa fie stimulat pentru a vedea daca faci o criza de epilepzie (in conditii in care un om sanatos n-ar face).

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru gyzzard):

Am inteles, sper sa fie asa ca ce am citit si vazut despre unii oameni e trist. Parintii mei de fiecare data cand ii intreb zic ca nu am nimic iar pe net gasesc numai cazuri in care toti care sufera de aceasta boala au tratament pentru toata viata... ma rog multumesc frumos oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Multumesc de raspuns, nu stiu ce fel de EEG mi-am facut, tin minte ca atunci cand am facut criza cand eram mic EEG l-am facut la spital si era un aparat mare, nu pe calculator, era un aparat mare cu tehnologie mai veche, dupa aceea am facut alt EEG la un cabinet particular pe calculator, iar restul EEG-urilor de pe parcursul tratamentului tot pe calculator dar habar nu am daca EEG-ul de pe calcualtor avea si provocare.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu avea provocare, era un EEG simplu. Provocarea inseamna zgomote neplacute, lumini pulsatile, mici unde electrice, chestii pe care le-ai fi remarcat.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Da, am vazut pe internet ca unele EEG-uri erau asa si nu intelegeam dc, acum am inteles happy De aceste lucruri imi spunea doctorul sa ma feresc, flash-uri... zgomote si asa mai departe.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Exact, ele pot declansa o criza. Dar in spital, in mediu controlat, ti se poate tenta declansarea unie crize, fiindca in caz ca se declanseaza, vei primi tratament si nu vei pati realmente nimic grav. Nu stiu daca ai indicatie de asa ceva, nu sunt neurolog, dar nu strica sa intrebi un specialist.

gyzzard
| gyzzard a răspuns (pentru Brigaela):

Avand in vedere perioada destul de mare intre episodul convulsiv si existenta unui singur episod, nu cred ca se incumeta careva sa faca un test de provocare, datorita riscului mare de rezultat fals negativ.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Da, mai este o problema am uitat sa zic, imi aduc foarte bine aminte cand am facut criza ce am simtit inainte sa o fac cu 1 min, si pe net am tot citit oamenii cu epilepsie simt inainte de criza ca se va intampla, ceea ce am simtit a fost ingrozitor, incepi si tremuri, incepi si auzi tot din jur in ecou, nu mai poti vorbi, simti toti muschii din corp de parca ai ace in ei ca si cum ai adormit pe mana noaptea si dimineata cand te trezesti de te dai de pe mana incepi si simti ace, cam asta am simtit cand am facut criza de epilepsie, problema e ca si acum inca mai am niste chestii legate de acest lucru, mi se intampla aproape zilnic apar din senin dureaza cam 1 min si dupa incepe si dispare incetu cu incetu numai ca nu imi pierd cunostinta, este din cauza epilepsiei atacurile astea de panica?

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru gyzzard):

Cunostintele mele de neurologie sunt deja destul de prafuite. Presupun ca ai dreptate, e logic ce spui

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Aura pe care bolnavii o resimt inaintea crizelor este destul de sugestiva pentru epilepsie, dar nu este obligatoriu. Aceleasi simptome pot fi date si de o criza de hipoglicemie, de exemplu. Faptul ca ai un fel de aura fara criza tine, cred eu, mai mult de psihic, de teama de crize.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Cam port cu mine in gand acest lucru teama de a lesina, inca de cand eram mic si am fost la spital pentru EEG si mi-au pus lucrurile acelea in cap pentru test, mi-am dat seama ca ceva este neinregula cu mine, si acum la maturitate mi-a ramas acelasi gand... Oricum ma multumesc pentru faptul ca nu mai fac nici o criza sper sa nu mai am de a face cu asa ceva, este groaznic ceea ce am simtit, multumesc de raspunsuri inca odata.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca e o amintire dificila. Poate un psiholog de poate ajuta cu atacurile de panica

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Brigaela):

Nu stiu cu ce ma poate ajuta pshihologul, am incercat acu vreo 3-4 ani am mers de vreo 2 ori si dupa nu m-am mai dus ca am considerat ca chiar nu are cum sa ma ajute. imi spunea... e esti si tu om fiecare le avem pe ale noastre... nu te mai panica, si o sa fie bine. nu te mai gandii iar eu incercam sa-i explic ca nu ma gandesc pur si simplu apar dintr-o data. ma rog. dupa vizita asta la psiholog am ajuns la concluzia ca ei doar iti vand gogosi dar ma rog poate ma insel.

Brigaela
| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Teama este un sentiment neconstructiv, psiholoigul avea dreptate, dar tu te consideri prea inteligent pentru a=l asculta. Nu vand gogosi, doar ca nu pot vorbi singuri, daca l-ai fi ascultat, nu ai fi azi in situatia de a avea atacuri de panica, le-ai fi depasit demult, fiindca nu iti fac nici un bine. Ele nu apar pur si simplu, apar fiindca nu te controlezi, omul a incercat sa te invete sa te controezi, dar asta se poate doar daca esti dispus sa incerci, daca accepti ca el stie mai multe decat tine si ca daca te supui te va ajuta si daca esti dispus sa lupti cu asta, nu sa te dai batut dupa doua sedinte. tu alegi daca vrei sa traiesti cu frica sau vrei sa lasi pe cineva sa te ajute. Asta daca poti renunta la senzatia asta falsa de superioritate.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/furnicaturile-bate-le-ar-vina/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)