| anonim_4396 a întrebat:

Epilepsia se poate vindeca? Este cineva aici bolnav ce aceasta boala? Astept niste raspunsuri doar de la cei in cunostinta de cauza. Multumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se ține sub control medicamentos, nu se vindecă! Îmi pare rău.
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Epilepsia este o boala neurologica, ea se manifesta prin descarcari electrice paradoxale la nivelul creierului si care se manifesta prin crize de petit mall ori de grand mall.
Crizele de petit mall, sunt fara pierderea cunostintei, doar mici absente temporare, iar crizele de grand mall, se manifesta prin pierderea cunostintei si spasme musculare, generate de impulsurile electrice declansate la nivelul creierului.
Boala se trateaza cu medicatie anticonvulsivanta, prescrisa de medicul neurolog si bolnavul se considera vindecat daca, sub tratament, nu mai are crize o perioada mare de timp de 8-10 ani.
Epilepsia este considerata o boala cronica nevindecabila. Bolnavul trebuie sa urmeze toata viata un tratament anticonvulsivant corespunzator.
Persoana care a fost diagnosticata cu epilepsie, poate sa duca o viata normala, respectand tratamentul prescris de medic si evitand a se expune la riscuri, prin munca adecvata afectiunii pe care o are.
Ca in cazul oricarei boali, tratata corespunzator si cu un regim de viata echilibrat al bolnavului, viata poate fi traita fara mari restictii.
Un gand bun si multa sanatate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Epilepsia nu se poate, insa se poate tine sub control cu medicamente.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am avut o criza de epilepsie la varsta de 10 ani, una singura, am urmat tratament cu timonil timp de 6 ani dupa l-am intrerupt, acum am varsta de 23 de ani si nu am mai facut nici o criza, ma repet am facut o singura criza, dar am o dilema in legatura cu aceasta boala, eu nu am mai facut nici o criza, tot am citit desprea boala aceasta ca nu se vindeca, eu aproape zilnic am niste apucaturi incep si tremur, am transpiratii puternice, incepe inima si imi bate foarte tare... acelasi senzatii ca atunci cand am avut prima si ultima criza de epilepsie, doar ca nu lesin nu imi pierd cunostinta, aceste senzatii dureaza de la 2-5 min, ma apuca din senin si nu stiu ce sa cred sunt din cauza epilepsiei sau este alta boala?

| BiuL a răspuns (pentru anonim_4396):

Vezi sa nu fie vorba de un atac ce panica sau anxietate, ca si alea se manifesta asa prin palpitatii, transpirarii plus senzatie de teama, vezi la un psiholog.

| anonim_4396 explică (pentru BiuL):

Nu stiu ce sa cred, am aceste stari de cand am fost diagnosticat cu epilepsie, eu am ajuns la concluzia ca m-am vindecat de epilepsie dar totusi defectul este inca acolo, dupa cum am mai spus nu lesin, dar am aceste stari, in rest ma simt ok... muncesc, am facut o facultate, conduc...

| SunnyDay88 a răspuns:

Se trateaza dar nu se vindeca.

| ionupo a răspuns:

Ai mai jos un site cu informatii despre Epilepsie.

http://www.topmedica.ro/blog/category/epilepsie/.

Poti pune intrebari chiar pe site iar medicul iti va raspunde in scurt timp. Succes :)

| ma3 a răspuns:

Epilepsia este o boale NEVINDECABILA deoarece este o dereglare a sistemului nervos care produce descarcari bruste si intense de activitate electrica in creier.

| ancutaamalia0123 a răspuns:

Boala este arareori vindecabila. SE vindeca doar epilepsiile care se datoreaza unei cicatrici post-traumatice pe creier si tratamentul este indepartarea chirurgicala a cicatricii.
Din pacate, oamenii privesc cu teama epilepsia. Dar, cu regimul mentionat de Oliana, cu medicatia data de medic, un epileptic poate avea o viata normala, cu crize extrem de rare. Sigur, bolnavii de epilepsie nu pot fi soferi, nu pot lucra la inaltime sau cu aparate periculoase, dar in rest pot avea o viata buna.