| Marina_Daniela_1992 a întrebat:

Medicamentele fac rau in general si cele prescrise de medic? happy Dar vitaminele cum ar fi Vitamax, Centrum fac rau? Sunt bune 100%?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Medicamentele fac bine, daca sunt luate corect si la prescrierea medicului. Au si efecte adverse, dar mai putin importante decat efectele bune.
Vitaminele luate abuziv fac si ele rau. Trebuie luate numaila nevoie, cand considera medicul ca trebuie, nu dupa ureche

| relian a răspuns:

Vitaminele nu-ti fac rau, chiar cineva a demonstarat asta, un reporter care a luat vreo 5 mii de vitamine zilnic nu stiu cit timp, deci concluzia a fost ca nu-ti fac rau dar nici nu teajuta cu mare lucru laughing medicamentele este bine sa le iei cum spune medicu, deci cand cineva un medic iti da o reteta tio da pentru ca ai nevoie, de nu aveai fii sigura ca nu-ti da nimeni nimic asa aiurea.Deci medicamentele is facute in general sa-ti faca bine nu rau.Dar luate in cantitati mari te poate si omora, asta daca iei o cutie odata stiu si eu vrei sa te duci in lumea visurilor sau pe care lume mai vrei.

| CuriousStuff a răspuns:

Toate medicamentele au si efecte adverse, indiferent daca sunt prescrise de medic, luate de la farmacie sau sunt naturiste luate din plafar... Da, fac si rau, de aceea trebuie luate doar in doza recomandata de medic si doar la recomandarea medicului. Toate vitaminele si mineralele se pot lua din mancare daca ai un regim echilibrat si nu ti vreo dieta sau nu esti vegetarian. Si e recomandat sa le iei din mancare. Nimic nu e bun 100%, nici macar oxigenul.
Multa sanatate.

| CatalinVictor1985 a răspuns:

Sunt medicamente care fac bine dar in exces nu mai fac bine. Sunt medicamente care fac bine dar in acelasi timp fac si rau si dintr-una dai in alta. Vitaminele sunt bune dar la fel nu in exces si daca ai putea sa iei vitamine din fructe, legume si lactate e cel mai bine