| stefi20002 a întrebat:

Medicul de familie poate sa-mi dea reteta compensata pe baza unui raport medical de la doctorul specialist care mi-a dat pastilele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Bănuiesc că, prin "raport medical" te referi la "Scrisoare medicală" happy

DA, acolo este precizat de către medicul specialist ce tratament recomandă şi, în baza acelor recomandări, medicul de familie îţi va da Reţetă - compensată, dacă este vorba de medicamente aflate pe lista celor compensate.

Toate cele bune!

| danutzu96 a răspuns:

Din cate stiu trebuie sa ai scrsoare medicala (cel putin medicul meu de familie cerea scrsoare medicala pentru asta) si in baza ei iti da reteta cu ce scrie acolo.