| anonim_4396 a întrebat:

Menționați va rog problemele psihice cele mai grave și cele psihiatrice.
Acord funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Ar fi multe de zis.Voi incerca sa nu ma pierd in detalii laughing

"Depresia relationala" este un termen relativ nou si pompos de a descrie conditia persoanei depresive de a avea dificultati in a interactiona social in urma unei pierderi. Poate avea legatura cu psihoza, dar nu este obligatoriu.

Cred ca te referi la psihoza in cadrul depresiei...Pot aparea halucinatii, dar nu este obligatoriu.Sau uneori, persoana cu episoade psihotice, nu constientizeaza ca au fost doar halucinatii si are convingerea ceea ce a vazut sau a auzit face parte din realitate (anosognozie). Alte semne ale psihozei pot fi: temerea pentru propria siguranta sau a celor dragi, obsesia brusca pentru anumite subiecte, confuzia, insomnia, oboseala cronica, comportament iluzoriu, tulburari de gandire.Psihoza apare dupa cateva zile sau chiar cateva saptamani de la un episod traumatic. Episoadele acute de psihoza, pot fi tratate si pot disparea complet.Netratata, psihoza poate avansa in schizofrenie.
Este dificil sa convingi pe cineva care experimenteaza episoade psihotice ca sufera de aceasta tulburare din cauza atitudinii iluzorii pe care o prezinta, de aceea, episoadele acute nu sunt tratate, de cele mai multe ori si evolueaza rapid in schizofrenie paranoida.

34 răspunsuri:
| UnDiavol a răspuns:

Chair nu știu care sunt dar nici perfect nu sunt

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu mă pricep la chestii psihologice/psihiatrice. Eu sunt de părere că depresia este cel mai dur lucru prin care poate trece un homo-sapiens. Un exemplu foarte bun este mama mea, care s-a sinucis după 16 ani de depresie (Da, a făcut-o din cauza mea). Şi eu am depresie de 4 ani, m-am gândit de foarte multe ori să-mi pun capăt zilelor, dar încerc să mă bucur de părțile frumoase din viață. Stay safe.

| Răzvi42 a răspuns:

De ce pui intrebari cu aceeasi tema? daca vrei sa afli ce probleme ai du-te la doctor prietene.ce stiu astia dupa TPU? crezi ca e vreun medic sub acoperire pe aici? toti cauta pe net si dau copy paste.

| SilentRain a răspuns:

Sindromul Asperger
Schizofrenia
Demența
Tulburarea afectiva bipolara
Tulburarea antisocial
Personalități multiple
E destul de dificil sa faci un clasament, mai ales cand nu esti specialist
Dupa părea mea astea sunt, dar probleme psihice sunt complexe si multe

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Esti total pe din afară

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Am crezut ca a zis probleme voastre psihice nu am fost atent nu am dormit de ceva vreme

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Scuze overem

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

F****ti o tigaie in cap si revin-o la realitate naibi!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

rolling on the floor

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Acuma stii de la ce vine 666

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

În comparație cu mine mi se pare ca ești un fluturaș inocent care nu ar ucide nici o musca. Gandeste ca am fost adineauri la psihiatru nu am fost de acord cu diagnosticul și i-am zis în fata ca nu are nici o treaba cu psihiatria. eu sunt cu faptele tu ești cu vorbele asta e diferența.

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Bai sa stii ca aici ai nimerit'o, eu mai mult latru de cat sa musc laughing
Mai rar sa ma scoata cineva din sarite pe mine

| UnDiavol a răspuns:

Scuze Overem nu am fost atent am crezut ca ai zis probleme voastre psihice și am stat ma gândit puțin nu mi-am fata sema ce ai vrut sa zici și dupa aia am răspuns așa trebuia sa fiu mai Atent am să-ți raspun acum la întrebare

Pai Parkinson asta o știu depe net am citit apoi am afla dinalea grave nu știu cum sale zic mai exactă alea grave demență asta ar mai fi sau bipolar asta ma amuza sincer ma gândesc la Ursi polari când aud. Cuvântul asta cam atâta știu frate sunt sincer cu tine nu vreau sa dau copi past spun ce știu și eu pote ca nu este răspunsul pe care te așteptări dar sunt sincer spun ce știu și eu sunt puțin somnor de asta nu ți-am răspuns corect la început data viitoare am sa fiu mai Atent

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Pai vezi, adunate și încetează te rog frumos cu nickname urile astea ca nu ți se potrivesc. Tu gândești ca era aproape sa ma rostesc la psihiatru ( femeie ) gândește te dacă m ar enerva unul pe strada ce l as fi încins la costum eu sunt cu faptele nu cu vorbele, fi o fata cuminte și nu te mai da ceea ce nu eștihappy pusi:*

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru UnDiavol):

Stai liniștit, de ce ești somnoros ce griji ai pe suflet? Ursi polari ahaha

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Tulburarea de dragoste obsesivă
„Tulburarea de dragote obeivă" (VECHI) e referă la o afecțiune în care te obedează de o peroană cu care crezi că ești îndrăgotită. -ar putea ă imți nevoia ă-ți protejezi peroana iubită î

Tulburarea de dragoste obsesivă

Conţinut:
Ce este tulburarea de dragoste obsesivă?
Care sunt simptomele tulburării obsesive de dragoste?
Ce determină o persoană să dezvolte o tulburare obsesivă de dragoste?
Cum este diagnosticată tulburarea de dragoste obsesivă?
Cum este tratată tulburarea de dragoste obsesivă?
Care sunt perspectivele pentru o persoană cu tulburare obsesivă de dragoste?

Ce este tulburarea de dragoste obsesivă?
„Tulburarea de dragoste obsesivă" (VECHI) se referă la o afecțiune în care te obsedează de o persoană cu care crezi că ești îndrăgostită. S-ar putea să simți nevoia să-ți protejezi persoana iubită în mod obsesiv sau chiar să devii controlant asupra lor ca și cum ar fi o posesie.

Deși nu există o clasificare medicală sau psihologică separată pentru OLD, aceasta poate însoți adesea alte tipuri de boli de sănătate mintală. Discutați cu medicul dumneavoastră dacă credeți că dumneavoastră sau persoana iubită poate avea tulburarea. Tratamentul poate ajuta la scăderea simptomelor, prevenind totodată complicații cu relațiile.

Care sunt simptomele tulburării obsesive de dragoste?
Simptomele OLD pot include:

o atracție copleșitoare pentru o singură persoană
gânduri obsesive despre persoană
simțind nevoia să „protejezi" persoana de care ești îndrăgostit
gânduri și acțiuni posesive
gelozie extremă asupra altor interacțiuni interpersonale
stimă de sine scazută
texte repetate, e-mailuri și apeluri telefonice către persoana interesată
o nevoie constantă de reasigurare
dificultăți de a avea relații de prietenie sau de a menține contactul cu membrii familiei din cauza obsesiei asupra unei persoane
monitorizarea acțiunilor celeilalte persoane
controlând unde merge cealaltă persoană și activitățile în care se angajează

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Am înțeles

| UnDiavol a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am nimic mie somn o sama pun sa dorm mai întâi merg la benzinărie sa iau niște suc și VIVA

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai fara motiv si pentru o chestie minora pe care o pot rezolva si politicos, nu vad de ce ași face scandal laughing)
Si alta e povestea cand scoasa din sărite, dezlănțui iadul pe pământ, imi iese foc din ochii
Imi pun ce nume vreau eu, ca asa vreau eu blushing
*never say that word again* straight face

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

N-ai inteles nimic, se vede de pe luna ca ceva nu e deloc ok la tine
Si asta nu e o remarcă jignitoare

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Eu nu am nimic sunt foarte bine Am citit ce ai postată dar nu am loato ca pe ceva rău am citit a fot bun ce scria acolo și atâta nu ma jignește îți spui părera este normla fiecare om sași spună părerea nu te judec Petru asta nu judec pe nimeni uneori Judec apoi îmi dau seamă și îmi cer scuze

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Îmi ești tare draga asa ca ai dreptate

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru UnDiavol):

Și eu mi am luat olla ca viva nu am găsitlaughing ahHa și mie îmi place viva, de mic tot bag la viva de rup laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru SilentRain):

Dacă te ar provoca lumea ce ai face?

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Da ce pl mea iti iei altitudinea asta milostiva de baba violata cu lumînările in c*r
Ca nu isi are rostul cand tu nu esti asa in realitate

| SilentRain a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde de situație, fie iese macel verbal,fie tac si analizez tactici de răzbunarea si astep cuminte, asa te sap cand te aștepți mai putin happy
Spre rusinea mea, asta nu e chiar o latura cu care ma mîndresc, dar daca sunt lăsata in pace nu ma iau de nimeni, nici nu ma observi

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Atitudine milostivă? Nu știu ce ai vrut sa spui acolo

Sunt sincer nu știu cum ma vezi cum mai văzut tu in realitate dar posibili sama fi schimbat am trăit și văzută multe care mai făcut sa realizez enorm de multe in viața și sa apreciez tot cu Adevărată și sa ofer mai departe

| UnDiavol a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am găsit VIVA am loat niște suc fanta cu struguri și am ieșit

| SilentRain a răspuns (pentru UnDiavol):

Vomit,asa ai spus si ultimele 3 dați
Oamenii nu se schimba, in fine treaba ta

| UnDiavol a răspuns (pentru SilentRain):

Bine