| fatitimp a întrebat:

Metode contra ingrasarii parului...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| notsurewhoiam a răspuns:

1. Tratament cu otet

Probabil ai auzit de aceasta metoda foarte populara pentru tratarea parul gras, dar ai incercat-o? Acest remediu este foarte eficient, deoarece otetul este un degresant natural datorita proprietatilor sale astringente. Otetul indeparteaza cu succes sebumul si mizeria acumulate la nivelul foliculilor de par, lasandu-l sanatos si stralucitor. Otetul se foloseste la clatirea parului, fie inainte de a te spala cu sampon, fie dupa.

Cum se prepara: Pentru a prepara o masca cu otet trebuie sa ai la indemana o ceasca cu otet si doua cesti de apa calduta. Daca vrei ca tratamentul sa aiba un miros placut poti adauga si o picatura de ulei esential. Aplica mixtura pe par, lasa-o sa actioneze cateva minute apoi clateste bine cu apa. Poti face acest tratament o data pe saptamana. In loc de otet, poti folosi si lamaie.
2. Tratament cu ceai de menta

Cam orice ceai poate ajuta la controlul excesului se sebum, in special ceaiul de menta, rozmarin sau busuioc. Ceaiul de menta este un remediu recomandat de specialisti (aminteste-ti ca cele mai multe sampoane pentru par gras contin menta), deoarece contine teina, o substanta care stimuleaza sistemul circulator. La nivelul scalpului, teina are un efect racoritor si energizant asupra parului tern si „lins" asa cum este cel gras.

Cum se prepara: Pentru acest remediu ai nevoie de o jumatate de ceasca de apa clocotita, unu-doua pliculete de ceai de menta (poti folosi si menta uscata, nu neaparat la pliculet, cam una-doua lingurite) si doua linguri de otet de mere. Toarna apa peste ceai si las-o cateva minute, dupa care indeparteaza menta si adauga otetul. Lasa ceaiul sa se raceasca bine si apoi maseaza-ti usor scalpul si firul de par cu acest tratament. Nu este nevoie sa mai clatesti parul cu apa.

6 răspunsuri:
| notsurewhoiam a răspuns:

Incearca samponul acesta e foarte bun pentru asa ceva. Il poti lua de pe net sau de la magazin/farmacie dar cred ca e mai scump
http://www.farmec.ro/......ol-74.html

| Azµre a răspuns:

Medicul Dermatolog!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Îţi recomand şampon profesional cu minerale de la Marea Moartă:
http://www.beautyminerals.ro/......-1291.html
Te pup!

| MihàiEminèscù a răspuns:

Mmmmm, stiu e preioada adolescentei :|!
- Incearca o Wash & Go pentru volum, te va ajuta in timp!
- Nu iti spala parul foarte des, se spala regulat cam la 6 zile ( sau 1 sapt )
Uite o masca naturala, un remediu:
- o lingura de miere de albina
- 2 galbanusi de ou
- o lingura de masline
- o lingura mare de zeama de lamaie
- 2 linguri de coniac sau vodca (tarie de 40 grade)
Se amesteca si se pune pe par de la radacina parului. Se tine minim 2 h. Se clateste f bine cu apa calda, nu fierbinte.
- https://www.google.ro/......https?/url Samponul acesta de la plafar, este foarte bun, il poti incerca!
- Sau poti sa clatesti cu frunze de nuc! In loc de balsam!
Bafta, sper sa dea rezultate!
Funda :o3?

| Nancudiana1999 a răspuns:

Spalatul! laughing)

| CosminYo99 a răspuns:

Da-i de mancare...