| lascubianca a întrebat:

Mia intrat un ciob de sticla in calcai, gen 2-3 mm si nu pot sa il scot, daca ma puteti ajuta, va rog!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Siracuzia a răspuns:

Ciobul infipt adanc ar trebui sa-l scoata intotdeauna medicul (raspunsul C). Aschiile de sticla ramase in picior pot provoca hemoragii si infectii dureroase. Medicul va face un examen radiologic - pentru mai multa siguranta - va aplica un pansament cu alifie dezinfectanta si - eventual - va

va face un vaccin anti-tetanos (daca nu l-ati mai facut in ultimii 10 ani).

1 răspuns:
| cristi202 a răspuns:

Daca ai acces lejer la locul unde a intrat ciobul, poti cu un ac sa ii faci loc si sa il tragi afara. E un pic dureros. Daca nu poti avea acces lejer, pune oe cineva sa o faca, tot cu un ac. Eu asa am scos zeci de aschii sau cioburi.