| Lamasanu a întrebat:

Moartea prin Sinucidere e o alegere înțeleaptă?
( Nu am astfel de gânduri,... pură curiozitate)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doar dacă ai boli incurabile care te fac sa devii nefuncțional. Una din ele este depresia severă care nu poate fi tratata cu nici un tratament, altele sunt boli mult mai grave decât depresia cum e SIDA, cancerul, sau unele boli autoimune grave care te fac total nefuncțional.De murit oricum vom muri cu toții, toți suntem datori cu o moarte,problema multora dintre noi este aceea când initial vrem sa ieșim din zona de confort,și apoi ne complacem în bula noastră depresiva, și irarionala nefăcând nimic sa schimbam deloc situația, nici măcar încercând, renunțăm direct fără sa încercăm cum va fi, ce s-ar fi întâmplat dacă as fi acționat, daca as fi încercat, dar noi stam și dramatizam în loc sa luptam pentru a ne schimba, schimbarea vine prin noi, prin propriile alegeri și acțiuni, nimeni nu o va face niciodată în locul nostru, nimeni nu ne va ajuta dacă nici noi nu vrem sa ne ajutam pe noi însăși, sa evoluam, sa nu mai fim negativisti, si sa facem cumva sa ne schimbam starea și echilibru în viata.Sinuciderea este un act ales permanent când situatia prevedea ca se poate ieși din aceasta stare cu multă ambiție, vointa și perseverenta, adică este o soluție permanenta care putea fi remediata problemele la baza fiind de fapt temporara. Dar fiecare din noi face ce vrea, ce simte, și ce dorește.
Este necesar intervenția familiei, suport familiar, dar când ai o familie de cacao, si nu te înțelege, nu te ajuta, atunci este foarte dificil sa treci peste unele greutăți, si nimeni nu ar trebui sa judece ce a ales sa facă y cu viata lui atâta timp cât aceștia nu știu prin ce lupte o trecut acel om. depinde de context, dar în general actul suicidar este perceput ca fiind un act necugetat și comis din lașitate.
Dacă nu ai nici o boala care te chinuie, atunci e dovada de lașitate și total irationala.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

și când iți trăiești viața? Apoi?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Triș. Nu există curiozitate pură. Dacă nu te gândești la, nu pui asemenea întrebări.

| SingleForOne a răspuns:

Așa ar crede oamenii din trecut, în special samuraii japonezi. Dar nu, nu este înțeleaptă. Trăim într-o lume unde ne zbatem pentru a supraviețui sau trăim pentru a fi fericiți și a iubi. Să găsești motive pentru care să trăiești, asta înseamnă alegere înțeleaptă.

| CezaraBoghian a răspuns:

Nu e bun