Întrebare recomandată | InTheAir a întrebat:

Muscatura de capusa. Atat de periculoasa pe cat spune internetul si presa?!? Luni ( deci acum 6 zile ) am fost muscat de o capusa (intr-o gradina de la tara). Stiu sigur ca a fost capusa pentru ca era pe piele (nu a apucat sa intre - prea mult - in piele pentru ca pe moment nu am stiut ce e si am dat cu mana peste si a cazut. La medic n-am ajuns pentru ca intamplarea s-a petrecut intr-un sat uitat de lume si dura mult si bine pana sa ajung la un medic / spital. Nu am nici un simptom, nici o mancarime, nimic. A 2-a zi s-a facut un pic rosie pe langa ( un diametru de maxim 2 cm - am inteles ca daca ar fi ceva boala, pata rosie trebuia sa fie mareee ) si avand in vedere ca nu s-a "infipt" asa mult in piele, si nici nu a stat decat cateva secunde sau maxim 2-3 minute - inainte cu cateva minute ma uitasem la locul respectiv si nu era nimic, o fi atat de periculoasa pe cat se spune?!? Din a 3-a zi mi-am amintit ca aveam la mine Fenistil si m-am dat in cantitati industriale. Acum incepe sa dispara, dar... sa ma astept la urmari? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Foarte periculoasa daca nu incepi urgent tratament de profilaxie a bolii Lyme cu antibiotice recomandate de medic. Peste jumatate din capusele din Romania poarta microbul acestei boli care poate fi mortala sau invalidanta. Sigur, nu stii daca capusa ta a fost sau nu infectata, dar riscul de 50% este foarte mare, mai ales ca boala Lyme evolueaza imprevizibil (adica o data declansata poti muri chiar daca faci tratament corect si rapid). Daca capusa nu a fost infectata, nu vei pati nimic. Perioada de incubatie poate dura pana la 6 luni, asa ca deocamdata nu ai cum sa stii. Poti, peste 3 saptamani sa faci o analiza de sange (anticorpi) si vei sti mai multe (nu e sigura, dar e utila)

| express11 a răspuns:

Important este sa nu-i ramana capul.stai linistit.este un caz la zeci de mii.

| Alișa00000000000 a răspuns:

Nu te mai culca pe o ureche si du te la medic ..ca acum ceva timp un vecin de al meu a murit din cauza muscaturii de capuse, multa sanatate!

| wolder a răspuns:

Foarte periculoasa
am avut
mi-am scos catusa la spital ca era adanc bagata

ai grija
un drum la doctor pentru un control nu strica
sanatatea e pe primul plan.
bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa te duci la doctor pentru orice eventualitate.Mie mi s-a intamplat ceva asemanator acum vreo 11-12 ani cand eram la bunici.Am aruncat-o, dar imi ramasesera piciorusele ei infipte in tampla.Mi le-au scos cu o penseta, dar nu se vedeau. Poate ca inca or fi ramas acolo. Încearca cu degetul unde te-a muscat, daca simti ceva asemanator ca atunci cand iti intra o teapa de cactus e posibil sa fi ramas acolo.

| GabrielaIoana a răspuns:

Nu cred ca vor fi urmari. Important e ca nu a ramas acolo. Sa stii ca nu toate capusele suntpurtatoare de boala care o mediatizeaza astia. Poate ai avut noroc. Du-te la un medic ca sa poti fi 100% linistit/a.

| Valentyna290497 a răspuns:

Poate avea simptome peste o saptamana, doua sau chiar un an! Si poate cauza moartea! Asa ca fa bine si cat mai repede mergi la un medic! E spre binele tau

| leivi a răspuns:

Eu zic sa mergi la doctor.....macar sa verifice! Cu cat mai repede cu atat mai bine!

| AdelinaPopovici3092 a răspuns:

Stai liniştit/ă happy. Da, muşcătura de căpuşă este periculoasă DAR doar atunci când îţi intră în piele şi având în vedere că după ce ai dat cu mâna a picat jos, nu a intrat în piele. Dacă te îngrijorează "pata" roşie, încearcă să o tamponezi cu puţin spirt medicinal happy. Sper că te-am lămurit :* happy. Fundiţă? happy

| Lemon88 a răspuns:

Ar fi bine sa te duci la doctor, din cate stiu eu boala se transmite dupa ce te musca 5 capuse. Sper ca te-am ajutat.

| garofita1997343 a răspuns:

Da capusele sun foarte periculoase insa la tine nu o sa fie nimic grav crede-ma. dupa cum s-a spus si mai sus important capul sa nu-ti ramina in interior capoi poti ajunge si pe masa de operatie in stare grava credema.Eu am avut vara asta una dar am scos-o si parca tot este normal. Daca ti s-a bagat sub piele apoi scoate cu spirt sanitar frecind cu vata imprejurul ei sau am mai auzit o metoda dar nu am incercat-o cu chibritul. Sper ca te-am ajutat.