| lauralauq a întrebat:

Neața.
Ce să iau daca sunt foarte racită?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Iti suni medicul de familie ii spui ca nu te poti deplasa la el iti este foarte rau, ai nevoie de o lista cu medicamente
Apoi mergi la farmacie si le cumperi
Daca nu ai medic de familie ceri sfatul farmacistului si cumperi ce iti recomanda acesta!

| Violleta2022 a răspuns:

Ia cate 1 paracetamol la fiecare 6 ore, bea mult ceai cald, supa de pasare, somn mult si recuperare rapida!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să te încălzești.

| Hyperion7 a răspuns:

Daca ești foarte răcită, vitamina C.
Poți lua pastile de 500mg sau de 1000
Și poți lua așa 500 dimineață, 500 la amiază și 500 seara.
Poți rupe pastila de 1000mg in doua și să iei o jumate dimineață și jumate la amiază.
Pe lângă asta, niste ceaiuri cu mușețel, miere și lămâie s-ar putea sa te mai ajute.
In câteva zile vei fi fresh
Sănătate!

| carevaescu a răspuns:

Paracetamol și ibuprofen - verifică pe net dozajele maxime pe zi (în mare cam 3000 mg fiecare) iar de îndată ce te simți un pic mai bine te duci frumos la doctor și vezi ce anume ai.
După un diagnostic doctorul te poate ajuta mult mai bine, te va informa și îți va da o rețetă cu medicamentele potrivite.

Multă sănătate și însănatosire grabnică

| adryang78 a răspuns:

Îți spun "rețeta" proprie, în cazul meu n-a dat greș niciodată. happy

1. Ceai fiert la foc mic, care să conțină: 2 pliculețe de mușețel, 1 de echinaceea, 1 de măceșe, o jumătate de lămâie stoarsă apoi aruncată cu tot cu coajă în ibric, 2-3 nuci sparte, cu tot cu coajă, o ceapă tăiată în 2, cu tot cu coajă. Pune totul într-un ibric, apă cu un deget peste ele și fierbe totul la foc mic. Dacă poți, bea-l neîndulcit. Poți să iei câte o linguriță de miere pe lângă el.
2. Seara, înainte de culcare, o aspirină, un paracetamol, o cană din ceaiul de mai sus, un vas cu apă cât mai fierbinte la picioare, în care să arunci 2-3 pumni de sare de sac.

O să transpiri de 2-3 ori peste noapte iar dimineața vei fi fresh.

Sănătate multă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Norofen happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca ai peste 14 ani, ia doua pastile de paracetamol la 6 ore si intre orele astea ia vitamina C.
Imbraca-te bine, nu servi nimic rece si manaca supe.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Autobuzul 17.