| SunShineVlad98 a întrebat:

Nu Inteleg de ce eu am avut tot timpul ghinion?

- Niciodata in viata nu am avut un PC bun, sa pot juca jocuri noi
- La scoala nu sunt bun de nimic, nu ma pot concentra deloc
am note foarte proaste... nu pot intelege nimic din ore
- Sunt la liceul sportiv, la fotbal, si antrenorul numai pe mine
ma cearta, si zice ca nu sunt bun de nimic, dar inainte eram.
- Tot timpul am fost luat in ras de colegi, prieteni, din diferite motive, cum ar fi ca isi bat joc de mine
- Nu inteleg de ce eu
- am intrat si intr-o depresie, din cauza scolii
- in minte am numai ganduri "negre" (stiti voi)
- nu mai stiu ce sa fac, sunt cu moralul la "sub" pamant
- in loc la ma bucur la 14 ani care ii am, trebuie sa stau suparat izolat de prieteni
- ma simt foarte rau
- nici nu mai stiu ce sa fac
- tot timpul nu mi-a iesit nimic
- tot timpul am avut randament scolar rau,
- nu inteleg "DECE"
- DECE eu!
- Si in vise e urat, numai cosmaruri
- multumesc pentru intelegere!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| missdevil a răspuns:

Mergi la psihologul scolii. Crede'ma, e mai usor daca vorbesti cu cineva. Nu e o idee sa te dai batut. Toti avem perioade proaste, conteaza sa invatam sa nu ne lasam coplesiti de gandurile negative

| viavo a răspuns:

Da clik pe puterea gandului apoi si pe restul, pe restul pentru tine.

http://referat.clopotel.ro//index.php?module=categorie&id_categorie=23

| BIOO a răspuns:

Buna ziua! Nu trebuie sa te gandesti ca esti o persoana ghinionista, deoarece nimic nu este intamplator in viata! Faptul ca tu ai intrat aici, este un lucru maret, deoarece poti intalni aici oameni care-ti pot fi de un real ajutor, dar ar fi bine sa le si urmezi sfaturile! Iata, de exemplu eu ti-as zice ca tu ti-ai implantat aceasta stare de disconfort si aceasta parere ca ar fi avut ceva cu tine, datorita frustratilor care vor sa te ingenunchieze! Oamenii te catalogheaza astfel, deoarece ei au o problema, nu tu! Ei te iau in deradere, deoarece nu stiu ce inseamna sa fii apreciat de catre cei din jur si isi varsa frustrarile lor pe tine! Nu te lasa descurajat, ci din contra zambeste-le si mergi mai departe! Tu esti o fiinta speciala care trebuie sa lupte cu liberul arbitru. Gandeste-te cum a fost Domnul nostru Iisus Hristos batjocorit si umilit, oare de ce? Pentru ca era prea bun pentru toti! Cei de rea-credinta si care refuza sa te inteleaga, nu vor realiza nimic in viata lor, deoarece tot ce vor construi, li se vor narui (de la sperante, averi, ganduri, realizari, pana la virtute). Pentru ca Dumnezeu le da, dar nu le baga si-n traista (stii cum se zice). Tu esti o persoana norocoasa si ar trebui sa te hranesti sanatos, sa te revigorezi psihic si sa te concentrezi asupra celor care sunt prioritare, adica doar pe ce te ajuta pe tine cel mai mult si in cazul acesta este scoala care te face sa ajungi un OM MARE! Ai parintii tai care-ti sunt alaturi, fericeste-i ca nu te vei mai inatalni cu vremurile acestea! Nu te afunda in monotonie si interiorizare, ca o sa cedezi psihic si nu-ti va face bine si vei da satisfactie oamenilor rai! Da-mi id-ul tau in privat si iti voi explica ce trebuie sa faci pe parcurs, ok? Iti vei reveni rapid! Sanatate!

| Balan_Dani_1998 a răspuns:

Poi..la antrenament trebuie sa te ridici la nivelul asteptarii sa te distrezi si sa te intreci pe tine insuti...(si asculta de antrenor cand urla ca disperatulaughing )
La scoala aia nu e din cauza ta...nu te prinde capu ca pe alti
Cu prietenii asta e din cauza ca ai fost luat de ras inca de mic...nu isi bat joc de tine ca nu te plac ci ca sa se distreze un pic. respundele inapoi
Faza cu visele...e sub-constientul tau, cum ziceai tu ca te gandesti numai la lucruri "necurate".Te gandesti si insisti la lucrul acela
Mai iesi si tu din cartier mai du-te prin oras... DISTREAZATE FATI PRIETENA(daca n-ai)

| TicTac90 a răspuns:

Salut. Trebuie sa te duci la un phsiholog. Nu ca esti nebun da ca sa nu faci vreo prostie sa chair sa inebunesti. Vorbeste cu parintii tai si lasasi pe ei sa te ajuta.