| Sapphire a întrebat:

Nu ma pot concentra prea bine atunci cand vreau sa invat. Stiu ca aici e vorba si de cat de odihnita sunt. Mereu simt nevoia sa dorm cat mai mult, uneori am si insomnii. Nu stiu ce sa fac. Uneori se intampla sa uit si mici parti din ce reusesc cu greu sa invat.Sunt disperata, mai ales ca vreau sa dau la medicina iar cu problemele pe care le am nu prea as avea sanse. In afara de lecitina, ce imi recomandati sa iau? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| seena8616 a răspuns:

In situatia ta eram si eu... eu iti recomand totul naturist. du-te la farmacie si ia polen, tinctura de propolis si miere. in 2 zile isi face efectul si incearca sa dormi mai mult. somnul ajuta foarte mult.

| FreeAndWild a răspuns:

Poti lua Memo plus, ginseng siberian, panax ginseng, maca de la mexicani dar cel mai bun este Memo plus.Succes si sper ca te-am ajutat.

| kindness a răspuns:

Am exact aceeasi problema dar a mea stiu ca e din cauza "stresului", nu dorm destul iar am ganduri care ma macina iar asta ma face sa uit totul insa am facut o chestie care chiar a mers si anume : toate lectiile le invat prin gesturi pe care le asimilez frazelor si cuvintelor, imi schitez totul, gandesc logic si mie gandul doar acolo; anul trecut eram printre primii copii din clasa la matematica iar anul acesta am notele 2 si 4. Sunt teminata, obosita si cred ca am cazut intr-o depresie din care nu mai pot iesi.

| MariusPopa a răspuns:

Nu te copilarii.Nu iei nici un medicament pana nu mergi la un doctor.
Bafta.

| trustbogdan a răspuns:

Vointa mare

| Carolina26 a răspuns:

Nu e o problema care sa necesite medicamente, sau cel putin care poate fi tratata si fara ele. Poti sa dormi si 10 ore si sa te trezesti obosita, nu e vorba de cantitate ci de calitatea somnului. Gandeste-te la problemele pe care le ai la scoala, in familie...sigur e ceva care te framanta.
In functie de cat de repede de stabilizezi emotional si psihic vei putea sa te concentrezi mai usor la studii si sa fii mai relaxata.
Cand vrei sa inveti stai intr-o camera singura, in liniste si incearca sa citesti cu voce tare (vocea te va ajuta sa retii mai usor) si scrie din cand in cand ce ai invatat in felul acesta te vei verifica.