| Jupiter a întrebat:

O persoana vegetariana inca din stadiul de embrion ar putea avea vreo problema din cauza asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mariobros a răspuns:

Veganii, cei mai drastici vegetarieni, nu accepta in modul lor de viata absolut nimic din ce ar avea legatura cu produsele animaliere, obtinute pe orice cale, producatoare sau nu de suferinta. Am cunoscut un cuplu de vegani, au o fetita in varsta de trei ani, si are o dezvoltare absolut normala. Eu personal nu cred in chestia vehiculata de nutritzionisti cum ca nu poti supravietzui fara proteina animala, drept exemplu calugarii tibetani, o parte din indieni, etc., care sunt vegetarieni, nu au nici o problema de ordin fiziologic, chiar te bucuri de o sanatate de invidiat, iti dai seama, bagi la vitamine grupa mare.

7 răspunsuri:
| Jupiter explică:

@abis - da, adica mama, insarcinata, vegetariana.

| ladybird a răspuns:

Pai la stadiul de embrion este nevoie de multa hrana, si cred ca ar putea exista complicatii. Totusi daca ar fi fost ceva in neregula doctorii si-ar fi dat seama.

| ladybird a răspuns:

Abis, vegetarian de la stadiul de embrion inseamna ca in burta la mamica lui nu vrea sa se hraneasca decat cu papa vegetarian. Asta daca nu s-a exprimat gresit Jupiter.

| abis a răspuns:

Cum adica vegetariana din stadiul de embrion? Adica mama, insarcinata, este vegetariana?
Proteinele de origine animala au o calitate mai buna decat cele de origine vegetala. Pentru copii cel putin, care sunt in stadiul de crestere, aportul de proteine de calitate este esential. Un parinte care isi priveaza copilul de alimente de origine animala face o mare greseala.

Si ca sa vezi ca nu doar pentru copii este daunator regimul exclusiv vegetarian, uite aici un articol interesant, despre efectele negative ale regimului vegetarian in cazul batranilor: http://www.sanatatea.com/......rului.html

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mama a facut o cura corespunzatoare de vitamina A, E si B nu se intampla nimic.in general vegetarienii au nevoie de vitaminele astea si daca nu ma insel, ar trebui sa faca o cura la fiecare 6 luni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din embrion in adult, ca sa ne scrie si noua sa intelegem.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Matiobras-nu poti adapta o dieta specifica asiatica sau orientala modului de viata european, de exemplu.de aceea se recomanda mereu sa mananci mancare specifica zonei in care stai.si cum la poalele muntilor Himalaya creste orezul tipic pe care il mananca calugarii, la poalele muntilor bucegi cresc alte "plante" comestibile specifice zonei.nu stiu daca ma fac inteleasa. o dieta are un specific si o traditie care intra in codul genetic al persoanei si al alimentelor pe care le mananca. dieta calugarilor este mult mai diversificata, din simplul motiv ca exista o clima prielnica, in romania de exemplu, soya(ma refer la tot ce exista sub forma de soya, in romania sunt extrem de putine produse si majoritatea sunt liofilizate) nu se mananca atat de mult in comunitatile vegane precum in china sau thailanda.adica, orientalii au alte surse de asimilare a proteinelor fata de europeni, de aceea veganii ne orientali au nevoie, cateodata, si de proteine procesate chimic(ma refer la vitaminele )