| anonim_4396 a întrebat:

O ruda foarte apropiata are mari probleme cu accesele de furie, uneori devine foarte violenta atat verbal cat si fizic iar de cele mai multe ori cauzele sunt minore. Acest lucru se intampla de foarte mult timp. I-am sugerat o vizita la psiholog de mai multe ori insa are acea mentalitate invechita "daca mergi la psiholog ai probleme cu capul si rad oamenii de tine". Cum as putea sa ii schimb aceasta opinie si sa o conving sa mearga la un psiholog? Mi-as dori foarte mult sa reuseasca sa isi controleze furia deoarece ne dauneaza tuturor celor din jurul ei.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Vântulalb a răspuns:

Pai... chiar are probleme cu capul. Dar nu recunoaste.
Spune-i ca in ziua de azi nu mai stie nimeni la ce medic mergi daca nu te dai de gol singur. Sa mearga cu incredere.

| DovleacTurbat a răspuns:

Daca de exemplu îl împingi, bruschezi (într-un mod 'minor'/ușor) sare la bătaie?

| IhNomUhNitPARIS a răspuns:

Pare a avea psihoza sau chiar început de schizofrenie, dar nu e exclus nici psihoza maniaco depresiva, sa fie bipolara persoana în cauza.
Problema lui nu este din păcate de natura psihologica, ci psihiatrica.
Impulsivitatea, comportamentul ostil, agresivitatea corespund psihozei.