| AndreeaElena a întrebat:

Oligofrenul de gradul I are discenamant? El raspunde penal pentru faptele sale?

Care ar fi profilul moral al unui debil mintal?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este o formă ușoară cu un discernământ de peste 50% în coeficientul de gândire.
Expertiza psihiatrică spune dacă are sau nu discernământ și numai în urma expertizei se poate spune dacă răspunde sau nu penal.
Profil moral? Se poate cere așa ceva când oligofrenia nu corespunde în totalitate noțiunii de boală, în sensul clasic de proces dinamic în evoluție cu debut, manifestare acută, vindecarea sau cronicizare? Insuficiența intelectuală însoțește persoana afectată de-a lungul întregii sale existenţe. Această deficienţă determină însă dificultaţi importante de adaptare și frecvente tulburări psihice afective și comportamentale.
Pa, pa.