| CracanelTrasPrintrunInel a întrebat:

Oxiurile sau vieemisorii pe care ii fac copiii se vad cu ochiul liber?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SuNaM a răspuns:

Oamenii de jos se pare ca nu au vazut vreodata oxiuri. Da, sunt niste viermi de 2-3 cm maxim si se vad cu ochiul liber usor. Faptul ca sunt albi totusi ii face greu de vazut daca nu au un fundal inchis la culoare. Ei o sa fie in materia fecala, lucru care iti poate confirma daca copilul are sau nu viermisori, iar noaptea, pentru ca noaptea ies din anus sa depuna oua in pliurile anale, daca stergi fundul bebelusului cu pampersul vei vedea cat de multi sunt iesiti afara. Eu iti propun sa te duci mai repede la doctor daca are viermisori pentru ca acestia seaca corpul de vitamine si nutrienti, care zic ca sunt cam importanti in cresterea unui copil in plina dezvoltare.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se vad doar cand sunt in perioada lor reproductiva si ies din anus.

| dullcat a răspuns:

Ii poti observa in cazuri rare, sunt mici, albi cu lungime de 8-13 mm.

https://www.doc.ro/......e-trateaza

| ValentinMihai78 a răspuns:

Depinde de cât de atent, eventual cu o lupă?, studiezi treaba mare a copilului.