| geanina3 a întrebat:

Paranix omoara si lindenii si paduchii? (Ca sa nu mai fie necesar sa ii scot pe lindeni). Funda si pareri.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Simina1619 a răspuns:

Incerca cu petrol... miroase urat, dar ajuta. In plus, e bun si pentru par! Sau cu otet (nu apa cu otet, ci otet gol), poti sa-l pui intr-un lighean si sa-ti bagi parul acolo, si asta e bun pentru par! Cu petrolul e o smecherie (il iei de la benzinarie, spui ca iti trebuie pentru un tratament): pui putin petrol pe un disc demachiant sau pe vata si iti "uzi" fiecare suvita cu discul, ar trebui sa te ajute cineva in spate, nu uita sa dai peste tot mai ales la radacina! Dupa ce te-ai dat, leaga-ti o punga pe cap (stiu ca suna ciudat), apoi ca sa fii sigura pune-ti si un batic sau o bucata de material. Poate o sa inceapa sa te manance, stai asa cat poti! Apoi scoate punga (ar trebui sa ai parul prins coc - dar nu neaparat), ei o sa iasa, cineva ar trebui sa se uite pe unde ies si sa-i ia, apoi sa-i omoare; asta dureaza destul de mult! Du-te apoi sa te speli pe cap, cu sampon antiparazitol sau chiar cu ce ai tu! Spala-te bine iar apoi clateste-te cu otet, probabil vei avea nevoie de ajutor. Usuca-te si pe parcurs mai pune-te cu capul in jos si scutura-te, vezi daca mai pica ceva! Inca un pont, de data asta despre lindeni, daca nu sti cum arata, sunt ca si matreata, dar un pic mai maronii/negrii, sunt mai lunguieti si foarte foarte lipiti de par. Se iau foarte greu! In plus, ca sa vezi daca din oul ala mai iesea ceva (daca il lasa-i acolo), pocneste-l cu unghiile. Daca auzi poc inseamna ca din acel ou ar fi iesit un paduche, daca nu, inseamna ca ouale sunt uscate, dar tot lipide de par sunt, deci nu te vei putea duce la coafor pana nu mai scapi de ei! Succes!

5 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Oare de câte ori ai pus această întrebare? Dacă nu te-a lămurit nimeni sau nu ai dedus din răspunsurile date pe TPU. du-te la o farmacie, acolo există persoane numite farmaciste, au făcut facultatea de farmacie, cred că știu și ce este "paranix-ul" ăsta și ce efecte are. Deci dă o fugă mai repede la farmacie!

| Alyra a răspuns:

Bună! Deci... şamponul împotriva păduchilor are rolul de a omorî păduchii. Şi lindenii tot păduchi sunt, nu? laughing
Dar dacă îi omoară nu înseamnă că ai scăpat de ei. Ca să îi scoţi din păr trebuie să te piepteni cu un piaptăn cu dinţi rari atunci când ai părul ud. Piaptănă-te până nu mai găseşti niciun păduche şi mai fă asta şi în alte seri ca să te asiguri că ai scăpat de ei. happy
Succes!

| LoStEyEs a răspuns:

Nu mai iti raspund ca iau paduchi! laughing glumeamwinking

| AddePitiqqa a răspuns:

Este foarte eficient!
Si eu am avut doar de cateva zile m-am scapat.Sa vezi cum cad toate lindenile este foarte bun!
Si sa te fiepteni cu capul in jos sa vezi daca cad paduchii.Si dupa aceea te dai cu paranix.Eu cu sora mea a avut nevoie doar de un tub ca sa ne scapam si suntem doua!
Nu miroase deloc.Si scrie pe el cum sa-l folosesti.Dar este intr-adevar scump pe mine ma costat 51 de lei.
Si scrie clar pe pachet:NU se va mai repeta ink odata sa ai paduchi cu paranix! Si este cjiar adevarat!
E CEL MAI BUN!
Doamne ajutate! Stiu cum e sa ai paduchi:]

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a avut paduchi cand era la scoala.
Mama a cautat un tratament natural pentru paduchi care sa nu ii afecteze scalpul sau parul fratelui meu.
A gasit un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.
Am observat la gelul asta ca nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.
Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat foarte repede de paduchi si oaule lor.
Stiu ca mama era tare multumita de produs si chiar ii povestea la o prietena despre cat de eficient e produsul.