| alina_6587 a întrebat:

Sall :d. am o intrebare. m-am dat cu parasidose pentru paduchi si lindeni si nu mai am nici un paduche. insa cat despre lindeni nu stiu ce sa zic. am foartefoarte-multi! nu stiu' daca sunt morti sau vii insa pe prospect spune ca sufoca paduchii si dizolva lichidul cu care se fixeaza lindenii pe firul de par (dar trebuie sa dau cu un pieptene special cu dintii apropiati), dar de exemplu daca nu reusesc sa ii scot pe toti este vreo problema? vor continua dezvoltarea si sa se transforme in paraziti? :-s. nu vreau sa ma tund am un par asa frumos >8-.

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Bună!
Aşa ar fi cel mai bine: Să te piepteni cu un piaptăn cu dinţi apropiaţi. Este de preferat să faci asta atunci când părul tău este ud. Fă acest lucru după fiecare spălare a părului până când scapi cu totul de lindeni. La un moment vei reuşi tu să-i scoţi pe toţi. Dacă nu reuşeşti să-i scoţi pe toţi? Păi... dacă sunt morţi, nu se vor mai dezvolta, dar dacă sunt vii o vor face.
happy Succes şi sper să scapi de musafirii ăştia nepoftiţi!
PaPa!

4 răspunsuri:
| dydy1 a răspuns:

Daca nu ii scoti, din aia ies paduchi si o sa ai iar
daca e vb de tuns.trebuie zero:d
da-te cu gaz.ii omoarahappy

| LeMad a răspuns:

Stiu ca se folosea gaz si un pieptene special, cu dinti foarte apropiati
Bafta!

| AlinaMaricescu a răspuns:

Fratele meu mai mic a luat paduchi de la scoala si ii era tare rusine.
Din cate imi aduc aminte, stiu ca mama a cautat un tratament natural pentru paduchi si ouale lor care sa nu ii afecteze scalpul sau sa ii cada parul dupa ce termina tratamentul.

A gasit la recomandarea unui doctor un Gel natural impotriva paduchilor cu ulei din arbore de ceai (Tea Tree Oil) de la Thursday Plantation.

Gelul acesta nu e ca celalalte produse sa iti curga in ochi(gen sampon) si cel mai placut e ca deja are in pachet un pieptan special pentru paduchi.

Efectele s-au vazut foarte repede, chiar de la prima utilizare. Fratele meu a scapat complet si repede de paduchi si oaule lor.

Imi aduc aminte ca mama era tare multumita de produs, ca a scapat natural de paduchi si chiar ii povestea unei prietene despre cat de eficient este produsul si ce bine miroase.

Puphappy

| alina_6587 explică:

Deci daca sunt morti nu se vor mai dezvolta? si pot ramane pe firul de par dar nu se transforma in "dihanii"? si cum imi dau seama daca sunt vii sau morti? cica asa stiu ca de la parasidose omoara si lindenii sau nu?