| Doηηa a întrebat:

Pentru ce este bun ceaiul de mentă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| Sanatate a răspuns:

Pentru raceala.

| grgdlk a răspuns:

Pentru Diareelaughing) serios!tongue antidiareic

| ir3al a răspuns:

Pentru diaree

| Ingrid11 a răspuns:

Ceaiul de menta are un rol important in procesul de digestie, indeparteaza senzatia de greata, sporeste tonusul mintal si indeparteaza durerile de cap...happysper sa -ti fie de folos

| florina_3397 a răspuns:

Ceaiul de menta poate de asemenea preveni ceva mult mai stanjenitor decat o respiratie neplacuta, si anume gazele. Mai mult, menta nu contine cofeina si poate usura diareea, reduce congestia nazala, alina febra musculara si chiar trateaza anumite dureri la nivel intestinal. Menta este de asemenea utila in cazul imbunatatirii circulatiei, reducerii nervozitatii, insomniei, durerilor de cap, febrelor, stresului si tensiunii.

Desi ceaiul de menta este fara cofeina, este bineinteles un puternic energizant. Data viitoare cand va simtiti epuizati din cauza lipsei de somn sau din cauza muncii, incercati sa beti o cana de ceai de menta si vedeti cum va veti simti dupa aceea.

Deoarece menta este de asemenea un antiseptic, ceaiul de menta este foarte folositor cand vine vorba de tratarea racelilor, gripei, febrelor sau durerilor de cap datorate indigestiei. Va poate face sa va simtiti bine in scurt timp.

In timp ce beti ceaiul poate va veti gandi sa incercati sa inhalati aroma. Caldura va ajuta la reducerea congestionarii sinusurilor catre partea frontala a cavitatilor nazale si gustul de menta va ajuta la revigorarea papilelor gustative.

Un sfat doar: menta poate uneori provoca o reactie de inecare la copiii foarte mici. Pentru a nu avea astfel de probleme evitati sa dati menta copiilor sub varsta de 5 ani.

Dr. Huang este o absolventa a Universitatii de Medicina Orientala din Samra si este licentiata ca acupuncturista de catre Consiliul de Stat de Asigurare a Calitatii Medicale din California. Ea practica medicina traditionala orientala in San Diego, California.

funda te rog

| xXkenzorXx a răspuns:

Pai este foarte bun pentru diaree, stari de voma si raceala!
Uite link-uri de la specialisti:
http://www.gradinamea.ro/......544_1.html
http://www.acasatv.ro/......meaza.html
Terog funda ca am nevoie!

| maria_9179 a răspuns:

Pentru digestie! ceauiul verde accelereaza si arderea caloriilor:-)

| DanAmarandei a răspuns:

Ceaiul de menta constipa. De aceea este folosit in cazul diareelor/indigestiilor.

| Justmed a răspuns:

Antidiuretic, antiseptic, dozoxificant hepatic ( curata richii), antispastic si cam atat.big grin. multa sanatate big grin

| Justmed a răspuns:

Poate pentru ca antidiuretic este o fuctie din 100? eu asa cred!