| andreea8556 a întrebat:

Ceaiul de menta este bun pentru slabit? Pentru ce altceva este bun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ceaiul de menta e recomandat pentru:
* dispepsie;
* dureri de cap de tensiune, caz in care administrarea este topica;
* relaxarea colonului in timpul examenelor medicale precum clisme cu bariu si proceduri radiologice.

Nu exista suficiente date medicale care sa ateste eficienta mentei in ceea ce priveste urmatoarele conditii medicale:

* sindrom de intestin iritabil (SII), dureri de dinti, mancarimi al pielii, infectii, greturile de dimineata in cazul femeilor insarcinate, stare de voma si varsaturi, dureri menstruale, dezvoltarea anormala a bacteriilor la nivelul intestinelor, infectii pulmonare, spasme stomacale si ale vezicii biliare, tuse si simptome specifice racelilor, inflamatii la nivelul cavitatii bucale si a tractului respirator, dureri musculare sau ale nervilor.

http://www.i-medic.ro/plante/menta

| Raniia a răspuns:

Ceaiul de menta este recomandat(intern)pentru spasme si colici gastro-intestinale,diaree, indigestie; extern se recomanda in dureri reumatice, stari de oboseala; Este contraindicat in constipatie cronica.

| callie2 a răspuns:

Ceai verde pentru slabit, apa rece, apa cu lamaie, mere