| Marck94 a întrebat:

Persoana cu hipoacuzie usoara cum trebuie sa vorbeasca ca sa o inteleaga lumea? Poate vorbi normal, corect ca toti? Sau dupa cum aude, asa pronunta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
| Elena9328 a răspuns:

Vorbește normal, de ce ar trebui sa vorbească ea altfel că sa o înțeleagă careva daca persoana cu care intra în dialog nu are vreo problema?! Vorbește normal și corect daca are hipoacuzie ușoară.și depinde dacă a avut și oameni care sa o susțină și să o învețe și să o trateze. Sora mea nu aude bine, daca o strig de la 3 m. Insa vorbește corect și citeste și scrie, daca ii dictez ceva.

13 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Cel mai bine lamuresti asta cu membri familiei!

| Andrei258 a răspuns:

In scris sau semne

Răspuns utilizator avertizat
| Elena9328 a răspuns (pentru Marck94):

Sora mea nu poartă. Nu am dorit asta. Nu trebuie sa stai sa te gândești, vai doamne, ce mă fac. Suntem oameni, nu suntem perfecți. I-ați câteva ore bune de dicție pe zi, daca nu ți permiți financiar, caută tutoriale pe yt. Sora mea nu are nicio problema legat de comunicare. Vorbește fluent, corect și da, cam repede laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Elena9328 a răspuns (pentru Marck94):

Speranța moare ultima. Încearcă! Vei reuși! Nu ești ghinionist, ești un norocos. Mulți și ar dori să aibă aparate, dar nu au bani sa le cumpere. Îți dai seama cat de norocos ești sa auzi un cuvânt din partea celor dragi? Alții și ar da totul pentru asta.

| Heavenonearth a răspuns (pentru Marck94):

Model de aparat auditiv? Pierderea auditivă cât ai? La ce frecvențe și decibeli înțelegi cuvinte litere sau consoane încât să le auzi cored și clar? Ai probleme cu zgomotul de fond încât îți afectează să pronunți corect un cuvânt care e o consoană?

Răspuns utilizator avertizat
| Heavenonearth a răspuns (pentru Marck94):

Ştiu că sunt cele mai puternice, căci sunt BTE, sunt mai tari.
Nu ai audiogramă tonală şi vocală făcută?
Aparatul tău are 12 programe, din care poţi selecta din buton un program care elimina ygomotul de fond şi să înţelegi perfect şi clar discuţia cu persoana interlocutoare.Asta dacă nu ai făcut programul pentru modul sau funcţie vorbit fără zgomot de fond. Dacă elimini asta, poţi face singur acasă logopedie cu pronunţarea literei S.

Răspuns utilizator avertizat
| Heavenonearth a răspuns (pentru Marck94):

Iti las un mesaj privat cu facebookul, pentru ajutor.