| anonim_4396 a întrebat:

Sunt sasaita si simt ca mor. E halucinant sa vezi cum toata lumea poate pronunta corect aceasta litera ce pare asa de simpla, e incredibil sa vezi cum toti isi bat joc de tine cand te vad chinuindu-te sa vorbesti corect, e dezgustator sa pronunti cu totul altceva in loc de "s", e NEDREPT sa nu ai parte de darul vorbirii! Ajutati-ma, va rog! Operatie? Psiholog? Logopedie? Ce trebuie sa fac SA POT VORBI NORMAL? P. S: am 17 ani

18 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

OMG! Ce sexi! Pun pariu că eşti foarte drăguţă când te sâsâieşti happy

cami
| cami a răspuns:

Ce conteaza. esti diferita "Voi radeti de mine ca sunt diferita, eu rad de voi ca sunteti toti la fel!" -era un status. Repeta in continuu "State-i i s-a stisit, c-a sa sora sura, se taie necontenit." Succes, sper sa reusesti, si nu uita, esti apreciata, si iubita si sasaita happy

| Ancutsa a răspuns:

Eu chiar as fi vrut sa fiu sasaita sau raraita blushing. Chiar mi-ar fi placut. Dar daca tie chiar nu iti place si ai impresia ca toti isi bat joc de tine ai putea vorbi cu un psiholog si te vei linisti putin.Asta este :-s nu toti suntem perfecti! :*
Ai grija de tine >big grin

| DiMoDi a răspuns:

Atâta bai să fie, scumpo! happy Lasă proştii să râdă până nu mai pot, nu ai de ce să te simţi complexată (francezii, în marea lor majoritate, nu pot rosti litera R, şi n-am auzit să se plângă vre-unul de asta happy Vorba Minervei: mai bine sâsâit decât agramat. Sunt multi care (cică) ştiu vorbi corect, dar când scriu... vai de mama lor oh go on... ai nevoie de "traducător" ca să-i poţi inţelege happy
Eu cred că acest aşa-zis defect, completează şarmul tău personal, te diferenţiază de "mulţime" happy Oricum, pentru confortul tău spiritual, poţi cere ajutorul unul logoped happy

| fluturas a răspuns:

Stai linistitawinking
si eu sunt raraita laughing nimeni nu mi-a spus ceva de asta in 'afara ca e foarte tare cum pronunt "r" un r asa frantuzesc laughing iar tu cred ca pronunti s ca si in englezawinking daca tu iti faci griji si cei din jurul tau o sa isi bata joc, nu te chinui sa pronunti daca nu poti, vorbeste cum sti si cum poti!winking stai linistita ca cine vrea sa te inteleaga te intelegewinking

nuuu nici sa nu te gandesti la operatiewinking da psiholog laughing dupa ce. esti perfect normalawinking logopedie.mmm la 17 ani cred ca se poate inca corecta, darnu cred ca are rost, adica numai daca chiar vrei sa mergi si crezi ca iti folosestewinking eu am fost in a4a la logoped tongue, dar nu mi-a placut simtiam parca nujtu. isi bate joc de mine laughing
stai linistita si nu mai fii asa stresata nu e nimic daca nu poti pronunta "s"!

| smaranta a răspuns:

Poate ca era bine ca parintii sa te fi dus de mica la logoped dar poate ca nici acum nu e tarziu. Poti sa incerci, pana una-alta, sa faci exercitii de dictie repetind chestii de genul:sase sasi in sase saci, si sa incerci sa pronunti s-ul cat mai corect. Oricum, nu are rost sa te complexezi din cauza asta, poate ca doar ti-se pare ca ceilalti isi bat joc sau rad de tine.Trebuie sa vezi partea plina a paharului:esti deosebita! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mult regretatul nostru Florian Pittis era peltic in copilarie si adolescenta, motiv pentru. care a fost respins la primul concurs de admitere la IATC.; cu ambitie si cu ajutorul unui logoped si-a corectat defectul de dictie intr-un singur an! Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oi fi tu sasaita, dar scrii corect (vad ca-i mare lucru la 17 ani!). Mergi la logoped daca te necajeste atat. Dar daca nu vrei sa te faci prezentatoare TV sau dj la radio, de ce? Iti da personalitate. Dragut status-ul spus de cami. Poate te convinge ca nu-i grav.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu zic ca ar trebui sa o ei ca pe un dar!
crede-ma ca baietilor le plac foarte mult fetele sasaite, raraite, sau care vorbesc ragusit!
asa ca nu mai asculta ce spun 'oamenii perfecti!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am 12 ani si cand eram mic in loc de,, R`` ziceam,, L`` sa reparat de la sine dar acum eu zic ca is sasait dar pot sa pronunt,, S`` dar,, CE``,, GE``,, T cu virgulita`` nu pot sa zic ce sa fac ca stiu un logoped vai de mama lui ce sa fac?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu pot pronunta s dar nu pot grupurile de cuvinte CE? T cu virgulita, GE. Si inainte nu puteam sa zic R dar sa remediat fara logoped fara phisolog fara nimi ce sa fac sad aceeasi problema toti rad de mine

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa pui un creion in gura si sa spui exercitii de dictie cu "s" de pe net. Va merge, crede-ma. Secretul: Nu iti pune limba intre dinti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ssstai linisstita...nu e nicio problema...esssti mai deossebita de ceilalti,
fii fericitalaughing

| Crs a răspuns:

Imi plac persoanele sasaitebig grin

| Ada234 a răspuns:

Esti de-a mea tongue si eu sunt sâsâită si am 14 ani dar nu am ce face...nik mie nu imi place cand rad de mine sad dar le intorc spatele.
Dar noi ca suntem sâsâite suntem mai speciale decat de ei :X
pentru ca noi avem ceva in plus fata de eihee hee
da-mi si mie idul tau si sa mai vb kiss
t pup pawave

| alexpicasso3 a răspuns:

Buna! stiu ca au trecut 2 ani de cand ai postat, insa de cand ma stiu mi am dorit o iubita sasaita. suntem de aceeasi varsta deci nu cred ca e o problema. Sper ca ai ramas sasaita in acesti 2 ani! Lasa mi un mesaj daca vrei sa ne cunoastem!

| anca_3771 a răspuns:

Situatia ta poate fi remediata mergand la logoped. Depinde de gravitate, cate sedinte vei urma. Eu am urmat un program de dictie pe care l-am comandat de pe net si in pretul caruia sunt incluse si consultatii cu un logoped,( prin intermediul net-ului)-www.cursdictie.com. Trebuie doar sa fii consecventa si sa intelegi ca nu este un defect netratabil.Numai bine!

| marius_9812 a răspuns:

Si eu sunt sasait si imi mere f bine asa ma dat dumnezeu si asa voi ramane...nu imi este rusine ca nu pot sa pronunt "s". sunt in centrul atentiei e mai bine asa decat sa nu am o mana sau un picior nu ai de ce sa-ti fie rusine cu asta.si chiar imi place ca sunt asa:X:X:X