| fenita24 a întrebat:

Poate întârzia menstruația de la antibiotic? Mai precis antibioticul pe care l-am luat este Ospamox. Coșurile mi-au apărut, dar menstruația a intarziat 2 zile.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul intrebarii tale raspunsul corect este un NU categoric. Este precis stabilit faptul ca desfasurarea intregului ciclu menstrual incepand chiar din prima zi de menstruatie si pana in ultima zi a ciclului, cea care este situata inainte de ziua in care porneste urmatoarea menstruatie reprezinta un proces fiziologic PROGRAMAT, URMARIT si DIRIJAT mereu STRICT HORMONAL.
Activitatea GLANDELOR ENDOCRINE si modului in care acestea functioneaza este determinant la randul lor in privinta in care se va desfasura intreaga ACTIVITATE HORMONALA din organismul fiecarei femei. Astfel ca momentul in care incepe/porneste sangerarea menstruala este STABILITA si DIRIJATA mereu de activitatea corecta sau incorecta a hormonilor