| lonelyloser0 a întrebat:

Poate să îmi spună cineva care este numărul maxim de pastile paracetamol pe zi? Din câte pastile paracetamol se poate face insuficienta hepatica?(vreau să știu ca sa previn)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Medicamentul vine insotit de un prospect. Citeste-l.

| Violleta2022 a răspuns:

Paracetamol de 500mg administarre

In cazul adultilor, doza maxima admisa de paracetamol este de 4 gr pe zi (4000mg), adica 1 pastila de 500mg la fiecare 8 ore.

La copii, paracetamolul se administreaza in functie de varsta si de greutate si se impart in 5 doze.
In cazul copiilor sub 12 ani, doza maxima admisa zilnic de paracetamol este 2.6 grame (2600 mg).

Nu luati Paracetamol 500 mg daca:
-sunteti alergic la paracetamol sau la oricare din celelalte componente ale medicamentului (enumerate la punctul 6);
-suferiti de afectiuni grave hepatice;
-suferiti de un deficit de glucozo-6-fosfatdehidrogenaza.

https://www.drmax.ro/......ie-sa-stii

| sierra1 a răspuns:

1-2 comprimate o dată, repetând doza, dacă este nevoie, la 4-6 ore, fără a depăși 6 comprimate în 24 de ore (Paracetamol, 500 mg)

| doctorandus a răspuns:

4 grame.

| ReddY25 a răspuns:

Uită-te la prospect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca 2 sau trei, de la 5 in sus e supradoza, dar cu 5 nu faci insuficienta ci poate cu 25 dacă le iei deodată.