| Amalia1990 a întrebat:

Port ochelari cu dioptrii de -0.75, dar nu vad bine.Mai am niste lentile de -0.25 si cand le-am pus peste lentilele de -0.75 vedeam mult mai bine si mai clar. Asta inseamna ca mi-ar trebui niste dioptrii mai mari sau mai mici, nu stiu daca la lentile se face ca la mate, minus cu minus e plus sau poate aici e altfel.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Consulta un oftalmolog. Doar acesta iti va putea spune de ce ochelari ai nevoie.

| AliGab a răspuns:

Iti trebuie un control oftalmologic. Este clar ca dioptria de la ochelarii pe care ii ai acum nu este cea mai apropiata dioptrie de realitate, corectia trebuie sa fie alta, stabilita de medicul oftalmolog

| Divy a răspuns:

Bună Amalia, dragă uite câteva sfaturi pentru tine:
- încearcă pe cât posibil să nu stai cu ochelarii în faţa calculatorului, TV sau telefonului pe cât posibil
Dacă acest sfat nu îl poţi urma atunci recomand să îţi reduci drastic timpul în faţa acestor dăunători
-nu fuma şi nu sta în locuri unde se fumează deoarece te afctează acel fum
-urmează o alimentaţie sănătoasă şi fă exerciţii cu ochii în sensul mişcări lor (stânga-dreapta, sus-jos, şi cerc)
Pe lângă asta fă un control oftalmologic, toate cele bune şi multă sănătate.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ideea este următoarea : chiar dacă oftalmologul nu vă spune, TREBUIE să mergeţi la un control "de verificare" din 6 în 6 luni!
Deci, în mod evident, trebuie să mergi la un control la medicul specialist OFTALMOLOG!

Toate cele bune!