| sabina a întrebat:

Pot dona sange, daca am avut hepatita A?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dy a răspuns:

Sabina draga, hepatita de tip A este "boala mainilor murdare", nu se ia prin sange, o fac de obicei copiii in colectivitate, nu confundati cu hepatita de tip B care se ia prin sange, umori(transmitere sexuala)...Deci,daca nu ai ACUM hepatita A poti dona sange!

12 răspunsuri:
daniela
| daniela a răspuns:

NU si nu vei mai putea dona niciodata

| just4fun_8801 a răspuns:

Din cate stiu eu nu

| sabina explică:

Ramona, acolo se refera la Hepatita B.
Si cred ca se refera in general la hepatitele care au cronicizat.
Astept mai multe detalii, va rog happy

| sabina explică:

Am mai gasit ceva pe net, a zis cineva ca nu ai voie sa donezi, doar daca ai avut in ultimele 3 luni hepatita a.

| sabina explică:

Stiu draga dy ce e cu hepatita A, dar nicaieri nu mentioneaza asta. Si as fi vrut sa ma lamureasca cineva, thanks.

| jo a răspuns:

Nu. Si eu sunt in aceeasi situatie.

| RamonaMn a răspuns:

Din pacate nu. Uite declaratia unui medic asupra subiectului: "Este important sa precizati si ce analize ati facut. In urma infectarii cu virusul hepatitei B, organismul pune in miscare mecanisme de aparare care lupta impotriva virusului. Exista mai multe niveluri de determinare a infectiozitatii unui pacient: in primul rand, antigenul HPS prezent la majoritatea pacientilor infectati, a carui valoare creste in momentul reactivarii infectiei. Un alt nivel ar fi determinarea viremiei, care are si ea un prag minim de detectie. Urmatoarea se face mai mult in cercetare: prelevarea de tesut hepatic. Daca virusul este prezent acolo inseamna ca infectia este latenta, daca nu, omul respectiv s-a vindecat. Daca la un pacient viremia este nedetectabila, pacientul este putin infectios. Dar daca a facut antigenul HPS si este negativ, nu inseamna ca virusul nu este prezent in sange. Exista pacienti cu infectie cronica cu cantitati de antigen sub limita de detectie a laboratorului, care scapa si in momentul in care sunt donatori. Cel mai bine insa este sa nu donati sange."

| RamonaMn a răspuns:

Ouch!
Scuze! Nu stiu de ce am citit hepatita B?! :-b
In fine, clar e un lucru: nu poti dona sange. straight face

| kathessa a răspuns:

Iti vor spune cei de la crentru pentru donatii, ai un chestionar serios de completata. Cred ca depinde cind ai avut, cu cit timp in urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, niciodata.

| CattyElly a răspuns:

Acesta este un site in care te poti informa despre donarea de sange...http://www.contraboli.ro/doneaza-sangele-tau-poate-salva-vieti-5-8-mai/. Dar si eu am avut hepatita A si cand am fost la spital sa ma informez daca pot dona mi-au spus ca persoanele care au avut hepatita virala A nu pot dona sange. ma bucur ca vrei sa donezi, bravo!