| anonim_4396 a întrebat:

Se poate schimba viața mea in bine astfel? Pot învăța singur psihologie din cărți ușoare de tip self help și astfel sa îmi pot îmbunătăți viața,sanatatea,creierul și să îmi rezolv problemele psiho-emotionale?(gen anxietate, depresie, toc)
De exemplu mă uitam la cartea Stephen Briers -TCC care te învață psihoterapia cognitiv comportamentala dar și la alte cărți de auto ajutor de psihologie? Sunt bune astfel de cărți?
Stăteam așa și mă gândeam că eu daca pe langa tratamentul medicamentos de la doctor pe care îl fac și l-am făcut, citeam și învățăm și psihologie din cărți și încercam să mă ajut din ce scrie in cărți, eu poate eram vindecat sau daca nu vindecat atunci mult mai bine. Ajuta cărțile aceste de self help scrise de psihologi? Că la psiholog fata in față am fost și nu am rezolvat nimic, nu îmi place așa
Poți să te ajuti singur citind cărți ușoare de psihologie și ameliorandu-ti și gura suferințele? Merge și așa? Merita incercata sau tot la psiholog ar fi mai bine?
De exemplu, psih.Stephen Briers-TCC ce părere aveți de cartea asta? E buna poate sa ma ajute?

De ex uitați linkul la carte :

https://www.libris.ro/......273-8.html

Mulțumesc mult anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Sigur ca te vor ajuta. Orice carte citita ne ajuta functiile creierului mai mult decat ne dam seama. Apoi, cred ca merita sa te limitezi la un anumit numar, deoarece majoritatea din aceste carti cam repeta teoria. Uite si 2 linkuri interesante, care iti fac un rezumat, daca pot spune asa, la mai multe carti de self help.

https://www.youtube.com/watch?v=S_V4CdP6aLA

https://www.youtube.com/watch?v=dndxT20s_pc

In ce priveste vindecarea, mi-e relativ greu sa cred asta, deoarece cumva este general valabil ca oamenii care ii ajuta foarte mult pe ceilalti, nu prea se pot ajuta pe ei insisi? Iar asta cred ca se aplica si psihologilor sau psihoterapeutilor. Factorul important aici e ca intervine o persoana din exterior care sa priveasca lucrurile obiectiv. Noi nu prea putem face o introspectie clara, sa reflectam asupra propriei persoane intr-o maniera obiectiva.De aceea, cineva dinafara este optiunea logica pentru ajutor. Trebuie tratata cauza problemei, nu simptomele.Iar cauza mereu este acolo undeva inradacinata, noi din exterior tindem sa identificam doar simptomele.

Insa, asa cum ai spus, daca citesti aceste carti, sigur se va mai ameliora problema. Mai ales ca vei avea o mai buna intelegere a teremenilor, tehnicilor folosite si poate vei descoperi mai repede cauza decat alti oameni care merg la specialisti fara nicio baza teoretica in domeniu.