| DomnulMuratura99 a întrebat:

Pot lua hiv sau vreo boala daca imi fac tatuaj si nu e acul de unica folosinta sau steril? Cum imi dau seama daca acul e steril?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Hiv iei doar daca acel virus intra in sangele tau atat, mai multe sanse ai daca imparti acelasi injectie cand te droghnezi, asa nu prea sunt sanse mari, hiv nu supraveieste mult in afara corpului, sexul qnql, normal, tranfunzi, mama da hiv la copil cam asta e topul

| Hammurabi a răspuns:

Da, bineînțeles, daca instrumentul nu e steril poți fi contaminat cu hiv, hepatita ..etc.

| Caro34 a răspuns:

Acele de unica folosinta se prezintă în folii protectoare transparente. Adesea se desfac in fata pacientului! Rogi sa schimbe acul, daca il gasesti deja montat! Numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde, dacă acul a înțepat o persoana steropozitivă da poți lua și hiv și alte boli. Cel mai ok este să fie un ac de unică folosință. nu te risca că o să regreți mai târziu dacă o să contactezi cine știe ce boală. Multă sănătate.

| Allexander07 a răspuns:

DA, poti lua orice boala daca acul a fost folosit la alt pacient, iar acel pacient are o boala care se transmite.

Rezolvare: sa-ti desfaca acul din ambalajul original in FATA TA.