| Radandam a întrebat:

Puteți sa îmi enumerați antiviralele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Antiviralele sunt medicamentele care trateaza afectiunile cauzate de virusuri. Exista peste 200 (sper sa nu ma insel dar undeva in jur de 220) de virusuri care pot cauza afectiuni/boli in corpul uman. Exista cel putin o substanta sau un medicament care le trateaza pe fiecare in parte.Pentru unele exista mai multe antivirale care le pot trata sau le pot tine sub control.Un exemplu este virusul HIV care are peste 40 de antivirale folosite in lume pentru a fi combatut.Nu crezi ca ar fi cam greu sa se faca o lista completa de cateva sute de antivirale? happy
Daca ai specifica si pentru ce virus te intereseaza mai exact, poate ar fi mai simplu happy