| mariazet45 a întrebat:

RNM poate depista cancere la san? care e cea mai buna analiza pentru san in afara de mamogafrie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
tundenana
| tundenana a răspuns:

Mamografia nu cred ca dauneaza sanului, este o examinare absolut necesara in astfel de cazuri... e neplacuta stiu... insa trebuie... si eu am facut o mamografie si nu a fost deloc ceva placut, pot sa zic ca m-a durut... insa a trebuit sa rezist... cu punctia nici eu nu prea sunt de acord... daca e mai bine interventia chirurgicala direct daca trebuie normal... mama mea a avut un nodul la un san... a fost depistat in urma unui control la ginecologic (noroc si de aceea e bine sa mergi la consult anual ginecologic) a fost palpata si medicul a simtit nodulul, a facut eco mamar... l-a vazut... un nodul care avea ceva terminatii dubioase... nu le-a placut cum a aratat, a facut si mamografie si la fel a fost si acolo... s-a dus la un oncolog care din nou i-a facut un eco mamar si a zis aveti 2 posibilitati ca sa aflam daca e malign sau benign... punctie sau interventie chirurgicala - extirparea nodulului... a precizat ca ar fi de preferat interventia ca daca cumva e malign nu face bine punctia... am plecat la Cluj la clinica de oncologie unde au facut din nou aceleasi analize si au spus aceleasi chestii operatie... asa ca s-a operat... intr-o zi a scapat, am mers dimineata, a facut interventia la pranz si seara am fost acasa... dupa 3 saptamana am avut rezultatul... a fost cu noroc a fost benign... asa ca eu zic sa mearga pe drumul ce ii va sugerat ginecologul, sa mearga la un ocolog... si el ii va spune ce e de facut... nu cred ca ar trebui sa mai stea mult... chiar daca nu e maligna oricand se poate maligniza... ar fi bine scoasa de acolo... dar asta numai un medic cu studii adecvate va poate spune... multa sanatate

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

RMN nu este metoda de electie in acest caz. O metoda foarte buna este echografia mamara, eventual cu punctie ghidata din leziune.

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mamografia iradiaza intr-o masura mult mai mica. Oricum, daca, Doamne fereste, nodulul de acum 3 ani era cancer, acesta i-ar fi daunat atat de mult sanatatii, incat pana acum era moarta deja. Prostia cu punctia este de asemenea periculoasa, fiindca amana un diagnostic care ar putea sa-i salveze viata. Ruda ta face cumva parte dintr-o secta care interzice investigatiile medicale?

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Pai daca e asa, cred ca sugestia Nanei Tunde e cea mai buna: sa isi scoata chirurgical nodulul si gata.

| mariazet45 explică:

Am o ruda care are un nodul depista la echograf, de vreo 3 ani amana sa faca mamografie pentru ca spune ea dauneaza sanului, dar acum a zis ca se duce sa faca rnm pentru a fi sigura ca nu e cancer Voiam sa explic ca a facut echograf. Iar punctia la fel se gandeste ca poate agrava boala.

| mariazet45 explică:

Nu brigaiela dimpotriva isi cauta de sanatate foarte tare, dar am avut in familie multe exemple de cancere la san care nu au scapat indiferent ce a facut, mamografie, punctie, operatie etc. Rudele nu sunt directe de sange cu ruda asta a mea.