| dhraqull a întrebat:

Romanilor le este frica de medici? De ce sunt atatea intrebari pe TPU.ro in care utilizatorii cer sfaturi pentru probleme medicale cand ar trebui sa mearga la doctor? De ce sunt romanii innebuniti dupa medicina naturista?
Mie mi se pare o problema de timp pana intreaba cineva: "Am un cutit infipt in spate, ce-mi recomandati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu stiu daca le e frica de medic, doar ca nu au la ce medici sa mearga, tinand cont ca statul are angajati cam o treime din numarul minim de medici necesar. Practic un medic ingrijeste de 3 ori mai multi pacienti decat ar putea maxim si atunci ii ingrijeste prost (la limita, eventual). Pana la remedierea ecestei probleme, oamenii vor apela la tot felul de solutii in locul medicilor lipsa.

2 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pentru ca doctorii lasa impresia unor oameni carora nu le pasa decat de bani. Pentru ca mereu te duci si te trateaza de parca iti fac tie un serviciu, nu ca isi fac ei datoria. Si in plus sunt multe intrebari pe TPU tocmai in ideea scopului site-ului. Pentru ca se stie ca daca aici oferi un raspuns il oferi pentru ca iti pasa, nu pentru ca astepti ploconul de spaga. Din pacate si eu sunt foarte reticent si fug de la plata facturilor si tot ce tine de nevoia de a ma interesecta cu profesii si ghisee. Omul nu considera ca a primi plata e suficient. Considera ca trebuie sa il consideri zeu ca sa isi faca meseria. Multi sunt plini de figuri si te iau in ras sau te ignora. Nu doar doctorii. Ci si cei de la ghisee. Desigur, sunt si oameni cumsecade. De obicei acestia sunt cei carora chiar le place meseria lor. Stii cum e, nimic nu ti se pare prea greu cand faci o meserie placuta. Chit ca totusi e munca si stai ore in sir. Nu ti se pare prea mult. Un om care tine la pacientii lui nu lasa frustrarea sa afecteze bunavointa si dorinta sincera de a ajuta cat mai bine pacientul. Din pacate mentalitatea romanului este alta. Mereu ne varsam frustrarea pe altii. Asa fac si doctorii. Asa fac si cei de la ghisee. Asa facem la un moment dat toti. Stiind ca aici se primesc raspunsuri cu bunavointa oamenii pun o intrebare si spera sa primeasca un raspuns bun. Spera sa nu fie nevoiti sa piarda timp, energie, bani si zambetul de pe buze prin obligatia de a cere cuiva cu multa umilinta ce trebuie sa faca in mod normal. E neplacut sa depinzi de un om care nu vrea sa te ajute. Care te trateaza cu dispret si cu ideea de : '' Tu ce mai vrei ma? Ma deranjezi si tu de la cafeluta acum. Nesimtitule! ''

Răspuns utilizator avertizat