| Bulache a întrebat:

Rujeola poate apărea la adulți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Adultii nevaccinati sau cei care nu au avut-o in copilarie, pot face aceasta infectie virala. Boala evolueaza mai grav decat la copii( cu febra de peste 40 grade, neurotoxicoza, tuse chinuitoare etc.) Uneori apar complicatii grave care pot fi cauza unui deces( cazul unui prieten de familie!).

2 răspunsuri:
| vocea a răspuns:

Da poate aparea si la adulti.