| anonim_4396 a întrebat:

Sal.
Din cate stiu trebuie sa te speli pe par cam de 2 ori pe saptamana.
Dar de ce nu e bine sa te speli de mai multe ori? si de ce e bine sa te speli doar de doua ori? si ce se intampla daca nu te speli de doua ori ci de mai multe ori?
Am parul lung pana la omoplat.
Mc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Lavinia218 a răspuns:

Fiecare isi spala parul cand este nevoie. Nu exista un program anume.
Pur si simplu daca parul tau se ingrasa de la o zi la alta te speli in fiecare zi, daca se ingrasa la 1 saptamana te speli la o saptamana.

| andree1705 a răspuns:

Nu este o regula sa te speli de 2 ori pe saptamana. Eu una, ma spalam joia si duminica (am matreata de pe la 9-10 ani), dar parul meu e foarte gras si se ungea repede. Am fost nevoita sa ma spal o data la 2 zile si acum sa zicem ca e mai bine. Si partea cu spalatul in fiecare zi am incercat-o, dar imi aparea mai multa matreata. Deci nu era bine nici prea rar, nici prea des. Trebuie sa iti gasesti tu ritmul propriu. Sper sa fie de folos.

| YONTU a răspuns:

Salut! happy
1. Eu ma spal in fiecare zi pe par, in afara de duminica!
2. Daca nu te prea speli pe cap apare matreata pe firele de par!
3. Cu placere!

| GizazCraist a răspuns:

Daca te speli prea des daunezi parului(fie de la sampon sau de la frecare)

| Christian1000 a răspuns:

Sall, nu este adevarat. Pe cap te poti spala in fiecare zi pentru a preveni aparitia matretei. Sper ca te-am ajutat. Fundita? big grin