| SpikLo a întrebat:

A trecut o saptamana de cand am facut operatia circumcizie pentru fimoza. Doctorul mi-a spus ca baie pot sa fac dupa 3 saptamani cam asa si la inceput cand fac dus sa nu ating zona operata.Dar dupa cat timp pot sa fac dus si sa ating acea zona cu apa si sapun?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Baie doar cu apa calda poti face la o saptamana dupa operatie. Mie asa mi s-a zis, cu 2-3 linguri de sare puse in cada sa curete apa si operatia. Dupa 2 saptamani, dus normal, cu un sapun cat mai neutru. Operatia ar trebui sa fie inchisa la 2 saptamani, doar grija sa o iei usor la sapunit si clatit. Dupa 3 saptamani ar trebui sa fii cam vindecat, iar dupa 4-5 poti reincepe usor usor sa te masturbezi. Saptamana 6 esti ca nou. Desigur, daca te doare sau ti se pare ca nu e inchisa bine operatia, ia-o mai incet. Nu te speria daca o atingi mai tare din greseala si sangereaza un pic, ii mai dai cateva zile si se inchide la loc. Atat timp cat nu te doare si nu sangereaza continuu, esti in regula (vizita la medic in caz contrar). 3 saptamani fara sa iti speli penisul mi se pare exagerat. Te-a pus sa te dai cu ceva crema speciala in perioada asta?

16 răspunsuri:
| împreunăfacembine a răspuns:

Salut,

Nu iti voi raspunde la intrebare din pacate, dar daca te rog din suflet, imi spui si mie cum a decurs operatua? Cum te simti? Doare? Va urma sa trec si eu prin aceasta operatue si mi-e foarte frica.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când vezi și simți că rana de la tăietură s-a vindecat.

| SpikLo explică (pentru împreunăfacembine):

Salut. Si eu am fost exact ca tine, foarte speriat. Dar iti spun de la inceput ca nu e asa cum te astepti. Prima zi mi au facut analizele a2a zi operatia. Si a3a zi am plecat acasa. Nu a durut deloc. Nici anestezia nici operatia. Nu am avut probleme la urinat. Cand am ajuns acasa totul a fost ok nu am avut probleme. Singurul discomfort e cand porti haine dar nu e o durere asa mare. Eu zic sa nu mai stai pe gand si sa o faci cat mai repede. Estetic arata mult mai bine, mai masculin sa zic si plus de asta o sa prinzi incredere in tine. Chiar nu a durut si nu regret ca am facut operatia.

| RobertMoon a răspuns (pentru SpikLo):

Salut. Operația se poate face și dacă o persoană nu are fimoză?

| SpikLo explică (pentru RobertMoon):

Da

| împreunăfacembine a răspuns (pentru SpikLo):

Multumesc din suflet pentru incurajare. De facut va trebui sa o fac.

| jj7700 a răspuns:

Legat de mesajul din privat, este normal ca glandul sa fie uscat dupa operatie, intrucat pielea nu este inca obisnuita cu expunerea la aer, plus ca foarte probabil ti se mai scurge ceva lichid limfatic din operatie pana se inchide complet (de culoare galbuie cand se oxideaza), care iti usuca pielea, mai ales ca inca nu iti speli glandul. Dupa ce se vindeca si faci dus, va fi mai putin uscat glandul, aspect de piele normala, dar isi va pierde luciul si umezeala specifice unui penis necircumcis, intrucat va fi expus la aer permanent. Nu te speria, personal nu am observat vreo scadere notabila in sensiblitate/placere, ci doar o senzatie de curatenie si lipsa de mancarimi sau disconfort cauzat de umezeala preputului. In ciuda a ceea ce sustin unii, exista barbati necircumcisi la care preputul nu acopera complet glandul in stare flasca si nu au nicio problema, asa ca nu iti face griji ca ti se usuca, e perfect normal sa stai cu el la aer.

Scuze, nu am statut senior inca si nu pot raspunde la mesaje happy.

| SpikLo explică (pentru jj7700):

Salut. Ma dau cu betadina. Dar ma enerveaza ca e cam lipicioasa...

| SpikLo explică (pentru jj7700):

Inca ceva. Firele cand dispar?

| jj7700 a răspuns (pentru SpikLo):

Cam dupa 2-3 saptamani. Betadina usuca, nu stiu daca ai nevoie sa te dai atat cu ea, dupa prima saptamana totul e suficient de inchis incat sistemul tau imunitar sa se descurce si singur atat timp cat nu iti atingi penisul cu maini murdare. Mi se pare ca ai un medic super conservativ in tratament. Oricum, mai ai putin si scapi. Sfatul meu e sa ignori problema 2 saptamani de acum in colo si vezi dupa ce iese. 99.9% vei fi ok si doar te stresezi degeaba acum.

| SpikLo explică (pentru jj7700):

Salut. Cand te spalai pe penis cum faceai mai exact? Deoarece glandul e sensibil nu am cum sa frec cu sapunul pe gland... Si inca ceva. Eu m-am dat cu betadina o perioada si de cateva zile nu am mai folosit. Dar problema e ca acum glandul se decojeste. medicul mi-a spus ca e normal deoarece bedatina usuca. Dar cate zile o sa faca coji ai idee?

| jj7700 a răspuns (pentru SpikLo):

Salut. La inceput, cu atingeri usoare cu apa calda si un gel de dus cat mai putin abraziv si hidratant. Nu cu sapun, ca usuca, ceva gen Dove ar trebui sa fie bun. Uscatimea este normala datorita expunerii la aer - ti-am raspuns la intrebarea mai noua - dureaza cam 4-8 saptamani sa te acomodezi cu ea, depinde de la caz la caz si de cat de mult obisnuiai sa iti atingi glandul inainte de operatie - eu de exemplu n-am avut fimoza si m-am acomodat foarte repede post operatie. Ce recomand e sa nu te sfiiesti si sa incerci sa iti expui glandul la atingeri directe pentru a-l desensibliza la atingeri normale, cum ar fi in dus. Cu timpul iti va trece disconfotul la a-l avea atins in stare flasca. Nu te speria, ca sensibilitatea odata ce e in erectie si lubrifiat nu scade.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru SpikLo):

Salut,cam cât costă operația de circumcizie?

| Popa_Cosmin_Georgian_1999 a răspuns (pentru jj7700):

Salut! Firele le scoți tu sau le elimină organismul?

| jj7700 a răspuns (pentru Popa_Cosmin_Georgian_1999):

Depinde de ce fire folosesc sa te coasa. In cazul meu au fost dintr-acelea care se absorb singur si organismul le-a absorbit in 2 saptamani, neavand nevoie sa mai scot nimic.

| ANDYY1010 a răspuns (pentru sadrian46):

La mine a trecut o saptamana si toata sutura este inflamata si rosie, am scos atele din a treia zi cu reinternare, antibiotic, schimbat antibiotic, dezinfectant