| bgdb55 a întrebat:

Salut! Acum câteva zile am făcut un tratament de canal, unde la sfârșit mi s-a pus o plomba provizorie. Vreau să știu totuși; când mi-o scoate, va fi necesar sa-mi faca iar anestezie locala? Si cât va dura sa mi-o pună pe cea definitiva. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depinde...
eu la ultima plomba provizorie, nu am avut nevoie de anestezie atunci cand am mers sa mi-o puna pe cea definitiva

| dullcat a răspuns:

Buna.Cel mai probabil da, va fi nevoie de anestezie din nou, asta daca nu vrei sa te chinui acolo pe scaun.Aici depinde si de fiecare persoana in parte, unii suporta, mai ales daca nu e vorba de o carie adanca, altii nu.Eu recunosc ca nu, mi se pare horror fara.Dar sa stii ca nu te afecteaza cu nimic, atat timp cat discuti cu medicul, in mod transparent, va fi ok, va sti ce anestezie sa foloseasca.Pentru cealalta intrebare va trebui sa apelezi direct la medicul dentist, el e cel mai in masura sa-ti raspunda.Asa ce sa spun, nu are cum sa dureze mai mult decat o sedinta, asta daca omul este competent.De exemplu, mama mea a avut probleme cu un dinte, nu era carie, insa cred ca tot merita mentionat, si medicul acela o tot chema la cateva luni, niciodata nu intelegea ce ii face, doar ii lua banii si mereu se trezea cu dureri, din nou.Cand a schimbat cabinetul ce sa vezi, a rezolvat din prima sedinta, nu mai are nicio problema.

Intreaba mereu ce doresti sa afli, nu trebuie sa iti fie rusine deloc, mai ales ca atat timp cat platesti e perfect normal sa fii tratat corespunzator, nu sa intri, sa ti se ia banii dupa jumate de ora si sa pleci.