| Lin_Mada_1997_pxQQ a întrebat:

Salut, am 17 ani si 8 luni, azi iar nu ma simt bine, un vecin din Romania s-a spanzurat (eu sunt de 5 ani in Italia) si am un sentiment ciudat,incep sa respir greu,casc continuu,imi e frica de orice,de intuneric,sa nu se intample ceva cu familia mea, daca da cineva cu o masina peste mine, daca ala are un pistol si ma omoara, daca spal 1 pahar si il clatesc, trebuie sa-l clatesc de 4 ori si inca odata daca nu il clatesc de 4 sau 5 ori se intampla ceva rau,ma gandesc numai la tot ce e rau. Nu fumez,nu consum alcool, nu beau sucuri cola/fanta/sprite, doar ce mai storc portocale si imi fac suc natural. Cand ies pe afara si vorbesc la telefon sau sunt cu prietenii ma simt bine,nu am nimic,doar cand sunt singur si simt ca nu pot respira. Am de mult timp asa ceva, frica si toate aceste prostii, va rog sa-mi spuneti de la ce e oare si cum as putea sa-mi scot din cap toate astea, va multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| YourFriend a răspuns:

Cum zice si Madalina, totul e in mintea ta. Dar cateodata ce este in mintea noastra este asa de puternic incat nu este de-ajuns doar sa ne spuna cineva sa stam calmi.

Anxietatea, panica asta, este de obicei ignorata de multi. Adevarul e ca anxietatea este ceva ce poate si ar trebui sa fie tratat. Daca in cazul cand ai racit mergi la doctorul de familie sa-ti dea Nurofen, in cazul anxietatii sunt preferabile intalniri cu un psiholog.

Psihologul este cineva antrenat pentru a putea sa te ajute sa rezolvi exact problemele pe care le-ai descris. Partea grea este ajunsul acolo. Partea grea este sa-ti poti convinge mintea ca are nevoie de ajutor si ca este ok sa primeasca ajutor. Asta ar fi primul pas.

Eu iti recomand sa vezi un psiholog, si sa-i spui si lui tot ce ai pe suflet. Daca ai un psiholog al scolii poate ar trebui sa vorbesti cu el. Dar daca lucrurile cu el nu merg bine, ar trebui sa cauti un alt psiholog. De obicei cei de la scoala nu pot depune asa de mult efort, avand in vedere ca el e un singur om, iar o scoala are cu sutele. Un psiholog privat iti poate dedica tie tot timpul din lume. Din experienta mea, psihologul a ajutat chiar de la prima sedinta.

Ti-a fost greu, probabil va fi greu si de acum. Dar nu trebuie sa te lupti singur. Lucrurile vor deveni mai bune c:

9 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Sucul de portocale are tot atat zahar cat are Cola.

| MădălinaMaya055 a răspuns:

Totul e in mintea ta.Nu se va intampla nimic, stai calm.Nu e nici chiar asa.Si mie imi e frica singura cateodata, e ceva normal.Altii sunt mai curajosi si pot sta si singuri.Multi trec prin ceea ce treci tu. Daca e chiar mai grav de atat, si simti ca iti sta in cale chestia asta, incearca un psiholog.Iti mai poate da niste sfaturi ceva, e o chestie, o "frica"de a ta, cum multi altii au si eu fricile lor pana la urma.Si altii batrani pot sa o aiba, zic eu.Si nu te mai uita la filme horror.Asta m-a m-ai ajutat pe mine umpicut. Fara chestii care sa te oripileze, incearca sa te uiti la delea de comedie.Incearca sa ai un beculet in camera/o luminita de aia speciala pe care o bagi in priza si lumineaza pe parcursul noptii.Si aceea m-a ajutat umpicut asa.

| Bondarel99 a răspuns:

Tu deja ai in spate episoade severe de anxietate, deci tu ești sensibil la orice se întâmpla. Cred ca e posibil sa fi dezvoltat OCD din ce povestești.
Singur ti va fi greu sa te tratezi, mergi la un psiholog sau dacă ai mers deja, mai caută unul pana găsești pe cineva care chiar crezi ca te poate ajuta. In ultima instanța poți merge la psihiatru sa îți dea niște medicamente.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Cred ca ar trebui si vreau sa spun ca, CHIAR AR TREBUI sa te duci macar la psiholog, daca nu chiar direct la psihiatru, fara ajutor toate starile astea o sa se agraveze si o sa fie tot mai rau

nu conteaza cu cine si cum esti in Italia, daca ai varsta din poza, ar trebui sa te duci la respectiva persoana, sa ii spui prin ce treci si sa nu te lasi pana nu il faci sa inteleaga, ca e groasa, RAU!
asa ca TREBUIE sa faca ceva.

si sa fii antent ca in general cand esti emigrant exista o atitudine de
"sunt puternic si inghit saracie si greutati, pana razbesc"
insa tu nu esti puternic, tu esti doar un copil, tu trebuie sa fii protejat si ajutat, altfel, poti sa ajungi ca vecinul care s-a spanzurat...

concluzie: LUPTA PENTRU VIATA TA, CA MERITA!

| Panamax a răspuns:

Devi prendere un appuntamento con lo strizza cervelli.

| Iote a răspuns:

Te-a speriat gestul vecinului si ai intrat in soc.
Te poti controla singur sa iesi din starea asta. Spune-ti ca ala a fost un om slab, un ratat de a gandit sa faca asta. Dar tu nu esti ca el. Socializeaza, stai cat mai mult cu cunoscutii si discutati lucruri vesele. Daca nu poti, apeleaza la un psiholog.

| whatevernvm a răspuns:

Ești anxios și paranoic cât casa. Probabil și puțin ipohondru.

| AvalohAlyn a răspuns:

Un antidepresiv și un anxiolitic date amândouă de medicul psihiatru te poate scăpa cu brio de toate aceste probleme Consulta unul, nu e o rușine, să știi. Asta daca psihologul nu te ajuta Succes și sănătate!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns (pentru whatevernvm):

Pe ce bază lovești în om cu diagonostice pe baza a câteva cuvinte pe care le știi despre el?
Nu așa poți să îl ajuți, faci mai mult rău.