| Bosznic a întrebat:

Salut, am avut o lovitura la cap în urma cu ceva timp, este ok dacă practic sport de contact? Se poate întâmpla ceva la nivel cerebral din cauza loviturilor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca la momentul loviturii la cap, cea din trecut, nu au fost probleme mari atunci poti practica sport de contact
insa atentie ca si aici vei primi lovituri
dar nu inseamna ca toate cauzeaza probleme cerebrale, pentru ca ar fi numai boxeri morti daca ari fi asa!
in plus la antrenamente si chiar Sparring se folosesc protectii, cam in toate sporturile de contact
la Taekwondo de exemplu ai sa vezi protectii la cap, piept etc si in competitiile profesionistilor!

| Violleta2022 a răspuns:

Doar un medic neurolog ti-ar putea spune acest lucru.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce fel de lovitura? Da, se pot intampla multe.Nu vreau sa te sperii, asadar voi spune doar ca nu ti-ar strica un control la medic.

| OneReason a răspuns:

În cazul în care decizi să practici sporturi de contact, asigură-te că folosești echipamentul de protecție adecvat, cum ar fi căști de protecție, pentru a minimiza riscul de leziuni.

Datorită vulnerabilității crescute a creierului după o leziune anterioră, riscul de deteriorare suplimentară poate fi semnificativ crescut în cazul expunerii la noi lovituri sau leziuni.

Prin practicarea sporturilor de contact după o leziune craniană anterioară crește riscul de traume repetate, care pot afecta sănătatea cerebrală și pot cauza complicații grave cum ar fi traumatismul cranio-cerebral.