| NebunieLaSecunda a întrebat:

Am o mare problema, nu stiu ce sa fac sa scap de roseata permanenta ce o am pe nas si deasupra obrajilor pe pometi in zona aia...tot timpul nasul meu este rosu si in lateralele nasului la fel, si cand beau o bere toata fata mi se ingalbeneste parca numai locul ala se inroseste, si in poze zona aia imi iese rosie. Vreau sa scap de roseata asta care pare permanenta, nu sa o maschez cu fond de ten.Sunt baiat poate conteaza si sex-ul.Ajutati-ma.Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| ScarlettMegan a răspuns:

Pai freaca-te dimineata si seara cu lamaie pe zonele rosii si apoi clateste cu apa calduta. Lamaia albeste din cate stiu eu. Si te si ajuta daca ai probleme de ten dermatologice ca de exemplu cosurile. Sper ca te-am ajutat. Fundalove struck?

9 răspunsuri:
| BGDs a răspuns:

E posibil sa fie doar un eritem dar e posibil sa fie si de la inima. Stenoza mitrala da colorarea obrajilor in rosu. Obosesti repede?

| NebunieLaSecunda explică:

Da,obosesc foarte repede! Care ar fi cauza?

| BGDs a răspuns:

Pai asta zic, ca e posibil sa ai stenoza mitrala mai ales daca zici ca obosesti repede. Banuiesc ca atunci cand obosesti incepi sa respiri mai greu. Sfatul meu e sa te duci la un cardiolog sa te vada si sa iti faca o echografie doppler la inima (nu te speria, nu doare deloc; arata exact ca o echografie). Daca nu e stenoza mitrala, macar sa stii sa o excluzi, dar mergi pe ideea asta deocamdata pentru ca stenoza mitrala se poate rezolva la varste tinere. App, cati ani ai?

| NebunieLaSecunda explică:

Am 20 de ani,dvs pareti doctor dupa cate stiti si dupa cum vorbiti, multumesc frumos, dar ce treaba are totusi Roseata de pe fata din zona nasului si deasupra pometilor sub ochi cu inima? Au legatura? E grav?

| BGDs a răspuns:

Are treaba, chiar daca pare greu de crezut. Practic toata circulatia din spatele valvei mitrale e incetinita si sangele stagneaza. E mai dificil de explicat dar daca vrei neaparat iti explic in privat. Este aproape caracteristic in stenoza mitrala acest facies si de aia m-am gandit. Plus ca e ceva ce descopera la varste inaintate cand e prea tarziu, si asta din cauza complicatiilor. Daca zici ca si obosesti repede, m-a facut sa ma gandesc si mai mult la asta. E posibil sa nu fie, dar mai bine fi precaut si investigheaza-te din timp.
P.S.: nu sunt inca medic si nu am multi ani in plus fata de tine happy

| NebunieLaSecunda explică:

Pe langa faptul ca obosesc repede, respir si greu si transpir mult, de exemplu daca alerg 2 minute transpir exagerat de mult,am insuficienta de aer,ca si cum m-as sufoca,respir foarte greu si toata calea respiratorie pe unde circula aerul expirat parca ma arde, ma ustura, insuficienta respiratorie cateodata ma chinui sa respir...

| NebunieLaSecunda explică:

Am sa intru dimineata in jur de ora 10:00 - 11:00 sa vad raspunsul tau,ca acum vad ca se actualizeaza greu, daca raspunsul apare acum, eu il vad dupa 20 de minute.Mai sus am mai zis "simptome" daca pot sa le zic asa.Am sa va las un id de mess pe privat daca nu cer prea multe, as dori sa va trimit si o poza ca sa vedeti mai exact despre ce "Roseata" este vorba ca ma disperat, de la un timp am inceput sa ii zic "Roseata Vietii".O seara frumoasa!

| dani13 a răspuns:

Salut! As vrea sa te intreb daca ai scapat de roseata, si daca da imi poti zice te rog? sunt si eu in cam aceeasi problema. Ms mult happy

| Gabriela_Mihaela_1990 a răspuns:

Te sfătuiesc sa cauți ulei 100% pur de arbore de ceai (Tea tree ) de la Thursday Plantation, o sa te ajute foarte mult sa scapi de ea sau cauta creme pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai.