| anonim_4396 a întrebat:

Azi am descoperit ca am paduchi dar pe mine ma manca capul de mai mult timp si banuiesc ca i-am luat de la scoala. Am gasit pe internet cum sa scap de paduchi. Dar de lindini? Cum sa scap? De fapt: Cum pot sa scap de paduchi si lindini? Imi este asa de rusine...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu are de ce sa-ti fie rusine, pur si simplu i-ai luat de la scoala si paduchilor le merge foarte bine in par curat.
Vorbeste cu mama ta, te va ajuta sigur, nu e nimic rusinos si nici grav, dar trebuie sa scapi de ei.
Poti merge la farmacie si cere un sampon special pentru "pediculoza capilara". Spala-te cu el, conform indicatiilor din prospect si de 2-3 ori pe zi piaptana-ti parul cu un pieptan foarte des timp de 30-40 de minute. In plus, fierbe cearsafurile si prosoapele tale, lasa toate clamele de par, agrafele, pieptanii si periile pe care le folosesti in solutie de soda caustica cateva ore si apoi spala-le bine cu o periuta de dinti pe care apoi o arunci.
Fruntea sus! Cica vei avea multi bani in viata ta.

62 răspunsuri:
| codman a răspuns:

Http://www.kids-shop.ro/......licare.htm

Am gasit aici.Scapi ecologic printr-o singura aplicare de paduchi

| Ochenatu_Iuliana_1979 a răspuns:

Mama acum cateva luni mi-a cumpărat un șampon de la farmacie care funcționează.
Dar o sa îți rămână lindinile alea moarte
Dar îți recomand si pieptănul de os. Eu am reușit acum câteva luni sa scap si de lindinile moarte.