| IonutPusera2004 a întrebat:

fratele meu a avut varicela si eu am stat cu el in camera insa nu am baut dupa el sau chestii de genul, acum lui i-a trecut mai are doar coji mici si aseara nu am putut dormi, imi venea frig, ma lua cu frigul si nu puteam dormi. Azi de dimineata m-am sculat fffff moale si nu ma tineam pe picioare si aveam febra, am avut varicela, stiu ca poate fi posibil sa o mai iau pentru ca a avut-o el, dar asta intamplandu-se aseara si azi de la 2 am scoala, inca nu mi-a iesit nimic. Am stat in patura la caldura, am luat pastile, nu mai am febra nu nimic, daca ma duc la scoala si e inceput de variceal eu la scoala nestand la cald poate sa-mi apara pe organe? Ficat, inima etc? Rog seriozitate, dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai avut deja varicela, atunci te-ai imunizat pe viata.
Asta in cazul cand s-a decurs normal, prin toate fazele.
Oricum, sistemul tau imuntar recunoaste boala si stie cum sa lupte impotriva ei. Aceasta "lupta" poate sa-ti creeze ridicarea temperaturii si stari descrise de tine, dar in cateva zile probabil se va termina.
Cauza poate fi si daca ai luat si o gripa, cand sistemul imunitar se lupta cu doua boli, dar si gripa se termina intr-o saptamana.

Oricum, este bine sa nu iesi afara cateva zile, mai ales daca seara ai si o febra mica (37-38grade).

La scoala sa mergi doar daca o zi n-ai mai avut febra.
Pentru 2-3 zile poti primi motivare de la parintii tai, iar pentru mai multe zile primesti de la medic.
Parintii tai sa-l anunte si pe el, si dirigintele tau ca esti bolnav!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să mai stai un pic acasă, că dacă o ai, o dai la toată școala. Cam 2, 3 zile.

| crud a răspuns:

Daca ai avut varicela, nu o mai faci sau o poti face dar intr-o forma mult mai usoara. Temperatura nu este obligatorie. Nu te gandi la organele interne, medicul cand pune diagnosticul de varicela nu se uita la ficat sau inima. E posibil sa nu ai varicela ci altceva, de exemplu o raceala. Cred ca ar fi mai bine sa mergi la medicul de familie. Uite, citeste mai multe despre varicela aici.