| Rad_Răzvan_2002 a întrebat:

Am vrut sa scriu de ceva timp despre acest subiect. Problema este ca am impresia ca sunt retardat. Nu am memorie de lunga durata (vorbeam cu colegul de banca despre ce se intampla pe clasa a 9-a, eu fiind acum pe a 10-a si imi aminteam vag aproximativ un sfert din tot ce zicea. De asemenea nu o duc prea bine cu scoala, am note intre 4 si 9, si am sentimentul acela de anxietate ca daca o sa zic ceva care o sa ii faca pe toti sa ma jigneasca si sa ajung iar bataia de joc a clasei, ca si in trecut asa ca prefer sa nu zic nimic.
Poate conteaza si asta dat nu reusesc sa merg perfect drept pe strada, tind sa deraies putin intr-o parte ori alta. Daca sunt in situatia in care aproape ma ciocnesc de cineva inevitabil inghet si dupa 1.5 secunde pot face o miscare. Nu pot sa vorbesc mult si clar, daca incerc sa zic ceva, ma emotionez si nu gasesc cuvintele, sau repet un cuvant cuvant fara vointa punand cuvantul repetat in locul cuvantului dorit.
De asemenea toata viata mea am fost batjocorit si mi-ai fost scosi ochii de parinti la fircare greseala.
Trebuie sa mentionez ca nu pot citi cu voce tare in fata unui profesor?
In ultimul rand am dat 4 teste de iq si la unul am avut 104, la altul 80, la altul nu imi spunea rasounsul, scria doar sub medie si la ultimul am avut 7/25 corecte...
Despre mine:
Babat
Inaltime: 1.85
Varsta: 16
Clasa: a10-a profil economic, s-a intrat cu media ~7, 50
Nu prea am umor, si nu obisnuiesc sa rad

De asemenea nu am foarte mult somn si nu m o relatie buna cu parintii, si nici cu cei din clasele 1-8, din cauza ca eram umilit constant. Am ochelari, si sunt si timid. Poate cineva sa imi spuna sincer daca am o problema? M-am saturat sa fiu mintit si vreau sa stiu adevarul.

Multumesc pentru atentie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Înseamnă ca nu ai deloc încredere in tine. Trebuie sa încetezi sa te mai consideri inferior celorlalți, sunt sigura ca sunt multe lucruri la care te pricepi mult mai bine decât cei din jurul tău, trebuie doar sa fii mai sociabil și sa te dezvolți tu ca persoana, sa îți dezvolți gândirea, sa citești mult, sa aduni informații, apoi vei vedea ca încet încet îți creste și încrederea in tine. Iar chestia aia cu memoria de scurta durata, și mie mi se întâmpla sa uit ce îmi spune cineva după câteva secunde, dar asta pentru ca nu prea ma interesează ce spune acel om laughing Crede-ma, nimeni nu citește sau aude ceva și retine tot imediat și pentru totdeauna. Avem o memorie selectiva, lucrurile care au niște conexiuni sunt reținute mai ușor și in memoria de lunga durata și lucrurile mai puțin importante sunt uitate ușor.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

La 16 ani nu te poti numii bărbat sau babat cum zici tu, esti adolescent in crestere, iar faza cu retardat cin e ti a pus diagnosticul un medic? Părintii? Sau asa crezi tu ca esti? Tu nu ai pic de incredere in tine zero, deaici pornesc toate dezamagirile tale temerile tale, trebuie sa te ajute părintii, nu doar sa te critice, trebuie sa te programezi la un psiholog, voi nu ave ti la școală psihologul școlii? Mergi la el, sau la ea daca este o doamnă doctor, fara teama, te va ajuta mult pshihologul si nu trebuie sa crezi ca numai nebunii merg la psiholog, psihologul nu este psihiatru multă lume face această confuzie, ca daca mergi la psiholog gata esti nebun, nu, ai o depresie pe care numai un medic competent o poate trata cu succes, deci mergi la psiholog chiar daca nu ai unul in scoală, medicul de familie te va ajuta cu o trimitere la un psiholog un specialist care va incerca sa te inteleagă sa te ajute si sa i ti redea increderea in tine. Succes si multă sănătate.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu crezi ca ar fi mai corect sa spui ca esti IN clasa a X-a, in loc sa spui ca esti PE clasa, sau pe scoala?

Cat pirveste testul de IQ... sunt scam-uri si chestii inventate de unii si altii, pentru ca un test corect de IQ nu este gratis nicaieri, se plateste pentru el!
Apoi, in nici un caz nu poti obtine tu 104, pentru ca nu ai inca educatia completa si necesara sa poti face fata, unui test adevarat de testarea IQ-ului.

Da, ai o problema!
Timiditatea apare cand este lipsa totala de incredere in propria-ti persoana, lipsa de cunostinte, teama de a vorbi in public, sa nu te faci de rusine, sa nu te blochezi... toate aparand din lipsa cunostintelor si a educatiei incomplete.
Pune mana si invata, citeste tot ce-ti pica in mana si la ore, cand stii lectia foarte bine, iti creste tupeul sa raspunzi la ore, odata cu el, vei vedea ca-ti creste si increderea in tine, pentru ca stii 100% raspunsul si poti sa-l dai.
Totul se face cu efort masiv, prin invatat, citit, muncind pe branzi ca sa capeti incredere in tine si doar asa scapi de timiditate.

| AlexandruInu a răspuns:

Bă s.ar putea sa fii timid și din cauza părinților. Cel puțin eu... Din cauza părinților am luat-o razna. Vorbesc la modul cel mai serios. Încep să o iau rău pe arătură. As vrea sa am 1.85 lasă părinții încearcă ceva nou... Apucate de sala. Când vei incepe sa pui musculatura pe tine vei prinde încredere.