| Myrcea22 a întrebat:

Astăzi am fost la chirurg in legatura cu un testicul.mi-a spus ca am inceput de varicocel, sa stau sa vad daca incep sa ma ia durerile si sa vad daca se umfla mai rau si daca da sa vin pentru operatie
1)operatia are riscuri?
2)cat e internarea?
3) o sa-mi reiau activitătile normale dupa recuperare?
4)daca ma operez are sanse sa mai revina varicocelul?
Dau funda. vreau rasp clare cu explicatii

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

De la ce ai facut acest varicocel practic nu ţi-a comunicat? Cum l-ai căpătat?
Şi da varicocelul se tratează prin chirurgie.
Sincer, orice mica intervenţie chirurgicală are riscuri.
Cred că vei sta în spital o săptămână şi nu mai mult.
Odată operat nu cred că va mai reveni varicocelul. 90% nu.
Internarea e gratuită la spitalele de stat prin CASMB dacă eşti asigurat tu sau un părinte, la privat te costă internarea. Nu ştiu să-ţi zic cât uită-te şi tu pe site-urile spitalelor.