| iosif8 a întrebat:

Care este necesarul zilnic de calorii in functie de sex, varsta efort si ocupatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| girlwattitude a răspuns:

Buna.Nu stiu daca ai observat, dar sunt alimente pe care apare acea valoare standard, adica de 2000 de calorii si cam cat la suta din acea valoare, ti-o ofera alimentul respectiv.Nu este o valoare obligatorie, pentru ca cu greu poti numara caloriile dintr-o farfurie, cum spun nutritionistii.In functie de mediul in care traiesti,sex,varsta,ocupatie si de activitatea fizica practicata (de exemplu: moderata,inot,dans, mers la sala s.a.), trebuie sa ingerezi un anumit numar de calorii, dar care variaza de la o persoana la alta, in functie de necesatile ei si de preferinte.Totusi,pentru a determina cu exactitate acest necesar de calorii, trebuie sa ti se determine rata metabolismului bazal sau RMB-ul.Sunt tari in care nutritionistii recomanda ca un barbat sa consume pana la 2500 de calorii, zilnic si altele in care, recomandarile pot ajunge pana la 3000 de calorii zilnic, dar asa cum am mentionat anterior, asta tine de cativa factori.Conteaza foarte mult si calitatea caloriilor, pentru ca ceea ce ingeram, se reflecta la exterior, dar deja intru in alt subiect si nu acolo vreau sa ajung.Sunt oameni care se simt bine, cand consuma pana la 1800 de calorii si altii care, doar ajungand la o valoare mai mare, pot da randament si se simt sanatosi.Mai bine dau un exemplu concret, chiar daca sunt fata.Am o inaltime mica, nici macar medie si activitate fizica intensa si consum zilnic, in jur de 2000 de calorii si ma simt perfect astfel.Din cele 2000 de calorii, 55 % sunt carbohidrati, 15% proteine si restul de 30% e reprezentata de grasimi, pentru ca organismul meu sa functioneze normal.Pentru a-mi mentine greutatea actuala, trebuie sa consum in jur de 292gr de carbohidrati, 80gr proteine si 70gr grasimi, ceea ce ar putea sa insemne o aberatie, iar surplusul de calorii sa se depuna, bineinteles.Doar determinandu-ti RMB-ul, ai putea sa stii exact ceea ce ai nevoie, nu luandu-te dupa tot felul de asa-zisi nutritionisti si informatii care te pot induce in eroare.E normal ca barbatii sa consume mai multe calorii decat femeile, pentru ca nevoile lor sunt diferite.Subiectul este foarte complex si ia mult timp sa fie explicat in detaliu; numai o persoana autorizata in acest sens, iti poate explica mai multe, in rest, totul are sens informativ.Soer ca ti-am fost cat de cat de folos.