| F3d0x a întrebat:

Chestia este ca eu sunt prea prost pentru viata asta, deci nu ar fi trebuit sa exist.
Am o lipsa profunda de atentie si concentrare, deci oricat de mult as incerca sa o previn pur si simplu NU REUSESC.Nu reusesc sa fiu atent la orele de la scoala, mi-e greu sa rezolv anumite ecuatii la matematica, deci sunt extrem de prost! Si pe langa astea mai am si o memorie extrem extrem extreeeeeeeEEEeeeeeem de proasta+nervozitate ridicata.Deci sufar de ADHD.Am mers si la psiholoage sa ma ajute insa si alea niste proaste care iau banii de pomana.
Inainte nu era asa, insa parca mi s-a intamplat asa pe moment.
As vrea sa stiu ce medicamente/tratamente naturale as putea lua pentru a fi...mai putin prost.
M-am gandit la Neuro Optimizer insa am vazut ca are in compozitie substante nocive...Sau memo plus insa aia doar pentru memorie nu si concentrare.
As dori ca cineva cu experienta sa imi spuna ce medicament ar fi potrivite pentru ce am enumerat eu mai sus.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Si eu sunt in aceeasi situatie cu tine,am probleme mari cu concentrarea,memorarea, viteza de reactie, nu sufar de ADHD dar am depresie, anxietate, TOC.
Sa stii ca Neuro Optimizer nu are substante nocive in el, mie mi l-a recomandat un doctor si a zis ca e foarte bun pentru creier dar am aflat ca eu nu pot sa il iau fiindcs iau medicatie psihotropa cu antidepresive si nu se combina.Vezi poate tu poti sa il iei, intreaba-ti doctorul si daca ai voie ia-l ca e destul de bun.Altceva suplimente bune ar mai fi Fosfosercaps sau Acutil, Cerebro mindbalance
Multa sanatate iti doresc si nu iti pierde speranta, bucura-te de lucrurile care iti plac si nu renunta sa speri si sa incerci sa iti fie mai bine.

| doctorandus a răspuns:

De obicei la ADHD se da Ritalin.

| Donsavas a răspuns:

Nu prea cred ca ai Adhd. Pari mai de graba a fi depresiv la cat de neîncrezător si negativist esti. Mergi la un psihiatru, nu la un psiholog! Acesta te poate ajuta dându ti un tratament cu adevărat eficient si Nu, Nu sunt nocive.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Psihologul nu e medic ca sa te diagnosticheze cu ADHD, trebuie sa mergi la neurolog si sa urmezi tratament medicamentos + psihoterapie.

| Crackman a răspuns:

Esti bolnav?
Nu poti decat aa incerci mai tare.
Apropo cauta in viata sa faci ceea ce iti place astfel incat o faci nu din atentie cat din placere.

Răspuns utilizator avertizat
| mahupetrisor a răspuns:

Lasa-te de laba