| joshua12 a întrebat:

Salut, credeti ca e posibil sa se transmita ceva de la animalul meu de companie care sta la apartament, are vaccinurile si toate deparazitarile facute in Noiembrie 2022, trebuie sa i le fac acum iar.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Nu ai ce sa iei, paraziti poti lua de la el doar in conditiile spuse de Ipavel
odata ce nu mancati din acelasi loc, nu are ce sa se intample
Insa vaccinurile trebuiesc facute, nu cunosc exact domeniul dar stiu ca trebuie sa mergi mai des de 1 data la 2 ani cu animalul de companie la veterinar, valabil si pentru caini si pentru pisici

| Simpatic a răspuns:

Totusi te-am mai sfatuit parca 1 data sa mergi la un psihiatru, pe baza intrebarilor repetate care aveau ca si tema teama de microbi si imbolnavirea ce are legatura directa cu microbii cu care intri in contact, nu de alta dar suferi de anxietate, reiese asta!
in medicina este valabil un lucru si anume "boala" netratata la timp ajunge cronica
bine, in cazul de fata anxietatea este o tulburare, dar daca o tratezi la timp poate sa nu devina "cronica", nu ai vrea sa faci o obsesie grava din a curata peretii cu clor, sau cureti in casa pe jos cu clor zilnic, sau sa ajungi sa porti manusi chirurgicale in casa de teama imbolnavirii!
Mintea umana este un lucru deosebit, dar cand ea iti joaca feste sau iti devine "dusman" este crunt!

| lpavel a răspuns:

Pai daca nu doarme cu tine in pat sau in patul tau, daca nu mananca si bea din vesela ta atunci nu, nu se poate transmite nimic, daca iti foloseste patul sau farfuria ta, sau paharul, orice ce si tu o folosesti atunci da sunt sanse mari sa te imbolnavesti de la bacteriile lui!

| GabrielaaGbai244 a răspuns:

Salut! În ceea ce privește transmiterea de boli de la animale de companie, cel mai important aspect este să îți ții prietenul patruped sănătos și în siguranță. Dacă animalul tău de companie are toate vaccinurile și deparazitările făcute în Noiembrie 2022, ar trebui să fie protejat împotriva multor afecțiuni.

Cu toate acestea, este întotdeauna bine să consulți un veterinar pentru recomandările specifice pentru animalul tău și pentru a stabili dacă mai are nevoie de ceva suplimentar în acest moment. Sănătatea și bunăstarea animalului tău sunt cele mai importante, așa că nu ezita să discuți cu un specialist pentru sfaturi personalizate.

Îngrijirea și atenția acordată animalului tău de companie vor asigura o relație durabilă și sănătoasă între voi. Ai grijă de micuțul tău prieten!? happy happy